Bahar Mevsimi

Bahar mevsimi kış ile yaz mevsimi arasında olan,dört mevsimden biridir. Bahar sözcüğünün kökeni Fransa’dan gelir.İnsan mevsimi veya kiraz mevsimi olarak da adlandırılır.Bahar mevsimi bana sevinç veren,en güzel duygular uyandıran mevsimdir.Eminim ki bahar mevsimi birçok kişi için de  en çok sevilen mevsimdir.

Bazı bölgeler de bahar mevsiminden sonra kuraklık yani yaz mevsimi geldiği için bu mevsim yağışlı geçer.Bahar mevsiminin başlarında soğuktur ama ortalarında (21 Mart veya sonrası) hava yaklaşık 23 dereceye çıkar.

Bahar mevsiminde iki bayram kutlanır: Hıdrıellez ve Nevruz kutlanır.Bu iki bayramın amacı baharın gelişini kutlamaktır.Nevruz bayramında insanlar yanan ateşin etrafında koşar ve demir döverler.Bu milat öncesine dayanan bir gelenektir. Ayrıca boğa dövüşü yapılabilir de. Hıdrıellez bayramında ise pikniğe gidilir oyunlar oynanır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı bu ayda kutlanır.Okullarda kutlama yapılır ve şarkılar söylenir.Heyecanlı ve neşeli bir gündür.Ayrıca benim doğum günüm yani 22 Nisan’dan sonradır.

Bahar mevsiminin en iyi yüzü ılıman iklim olan yerlerde gözükür.Çoğu yerde çiçek açar ve ağaçların bazıları meyve verir.

İnsanların çoğu pikniğe gider. Türkiye’de Akdeniz İklimi veya Karasal İklim görülen yerlerde çoğu insan pikniğe gider ve eğlenir. Eymir gölünde insanlar akın akın gelir ve upuzun kuyruklar oluşur. Ayrıca babamın tanıdığı çok  çok çok iyi bir kebapçı da vardır. Gitmenizi tavsiye ederim.

Neyse bahar mevsiminde insanlar yaz tatilinde erken rezerve ederler.Ayrıca önceden bile giderler.Bahar mevsiminde insanlar akrabalarını ziyarete de gider

Bahar mevsimi  aynı zamanda barışı temsil eder.Bu yüzden Dünya ‘daki barış kurumları bahar günü pretostalar yapıyor.Böylece insanlara barışın önemini anlatmaya çalışıyor .

Biz baharda ablamla dışarı çıkıp fotoğraflar çekip sosyal medyaya paylaşıyoruz.Ben de  çoğunlukla bisiklet sürüyorum.Ayrıca arkadaşlarımla futbol oynayabiliyoruz ve bunu okulda bile yapabiliyoruz.Bazen de açık hava da oturup sohbet etmek çok iyi geliyor.Bu bahar bahçemizi yeniden çimlendirdik.Sanki çimlerle beraber biz de yeniden doğduk.

İşte size bahar mevsimini anlattım ve özelliklerini açıkladım.Benim için bahar mevsimi; ilham ve eğlence kaynağı ,neşe ve heyecan mevsimidir.Bahar mevsimi bence en güzel mevsim.Size tavsiyem şu:Bahar mevsiminde zamanınızı  sevdiklerinizle beraber doğada bol bol zaman geçirin.

(Visited 232 times, 1 visits today)