Baksana Etrafına

     Bazı insanlar gezmeye çok önem verir. Bazılarıysa paraya. Ancak bazıları vardık ki onlar hiçbir şeyi kendileri için yapmazlar.Tek önem verdikleri şey gösteriş yapmaktır onların. Benim bu üç kategoride hangisine girdiğimi soracak olursanız, size kesinlikle gezmeye önem verenlereden olduğumu söylerim.

 Eğer 250 bin dolarım olsa ve bana bu parayla uzayda bir hafta geçirebileceğimi söyleseler ben bu parayı asla onun için vermem. Onun yerinde dünyayı gezerim. Dünyada gezebileceğimiz bir sürü harikulade yer var ve ben bu şansa sahip olsam onu uzaya  gitmek gibi saçma bir şeyle kaybetmezdim. Tabii ki insanların zevkleri ve ilgi alanları farklı olduğu için bazı insanlar uzayı çok ilgi çekici bulabilir fakat bana kalırsa uzayda eğlenceli hiçbir şey yok. Uzay bana çok hitap eden bir yer değil açıkcası ya da daha dürüst olmam gerekirse uzayda bulunmaktan epey tırsıyorum. Evet, herkesin yapmaya şansı olmadığı farklı bir şey yapabilirim uzaya giderek ancak, zaten söylediğim gibi, ilgimi çekmiyor. Bana kalırsa böyle bir uzay kampına gidecek kişiler olursa onlar sadece, ilk başta bahsettiğim, gösteriş için yapacak olanlar olur.  Zaten bir uzay kampına gidince neler yapılabilir ki? Çok eğlenceli şeyler olabileceğini düşünmüyorum açıkcası.

Eğer benim 250 bin dolarım olsaydı, ben bu büyüklükle bir parayı gezerek ve eğlenerek geçirmekten büyük bir zevk alırdım. İlk olarak turistik şehirleri gezmekle başlardım. Fransa, Almanya, İspanya, Amerika, ve İtalya’yı gezdikten sonra daha az ziyaret edilen ve kültürü çok fazla bilinmeyen bölgelere giderdim. Bunları yaptıktan sonra yanıma birkaç tane arkadaş alıp onlarla birlikte güzel manzaralı bir dağda kamp yapardım. Bana göre eğer bir yer gezilecekse ve yeni yerler görülecekse bunu eğlenceli yapmanın en iyi yolu arkadaşlarla birlikte yapmaktır. Bu yüzden gezdiğim her yere arkadaşlarımla birlikte giderdim. Şimdi bu durumu eğer uzay kampına gitsek ne olurdu oraya çevirelim.

Uzay kampına gitmiş olsaydık büyük ihtimalle arkadaşlarımızla birlikte gidemeyecektik ve gösterişçilerle baş başa kalmış olacaktık. Buradan herkesin anlamış olacağı üzere çok sıkılacaktık. Ayrıca uzay kampına varırken ve başlı başına orda bulunurken de birçok sıkıntıyla başa çıkmamız gerekeceğinden eminim. Örnek vermem gerekirse yeme içme ihtiyacını karşılama çok zahmetli ve zorlu bir iş olacaktır. Zaten sadece bir haftalık bir şey için 250 bin dolar verilmesi de bence çok saçma.

Bütün bunları bir sonuca bağlamam gerekirse ben bu parayı dünyada, dünyanın güzelliklerini inceleyerek ve her şeyin içindeki güzelliği bularak kullanırdım. Zaten dünyada bulunmamızın amacı da bu değil mi?

(Visited 35 times, 1 visits today)