Baku

Kasım ayı blogunda seçtiğim hayale dayalı 3’dur.

Baku çok güzel bir şehir çünkü  çok gezilecek yer var.

1. GIZ GALASI [ KIZ KALESI ]

O kalenin adı GIZ GALASI çünkü yukardan bankınca kıza benziyor ve onun bir kız hakkında hikayesi var. Onuda ben şimdi size anlatıcam. Biri varmış biri yokmuş bir kral varmış. Bir gün kralın kızı doğuyor.Kralda kız büyüyünce onu bu kaleye haps edıyor çünkü onu hiç kezle evlendirmek istemiyor. Sonra kız bir kulenin mimarına aşık olmuş ve gizli gizli buluşuyorlarmış. Günler geçti ve mimar yakalanıp kral tarafından öldürüldü.Mimar öldüğünden sonra kız bir kaç dakika düşünüp kendisin Hazar Denizinin İçine atmış.

2. İÇƏRİ ŞƏHƏR[ İÇERİ ŞEHİR ]

Bakû, kent olarak çok değişik bir havaya sahip. Şaşanı, Farisi, Arap, Şirvansah, Sovyet, Osmanlı ve Avrupa mimarı tarzlarının bir arada bulunması, ayrıca eski ve modern yapıların birbirine uyumu değişik bir ortam yaratmış. Yüksek binalar ve insanin içini açan geniş caddeler Bakû’nun modern yüzünü yansıtıyor. Yaklaşık 2000 yıllık bir geçmişi olan Bakû, 12.yüzyılda önemli bir kent haline dönüşmüş. O dönemde, Şirvansahlar devletinin hükümdarı İ. Ahsitan, depremde hasar gören Şahmaki’yi terk edip, Bakû’yu başkent ilân etmiş. Bugün, kentin tarihi merkezini oluşturan ve “İçeri Şehir” denen, etrafı surlarla çevrili bölüm, işte o dönemden kalan ve geçmişin ruhunu bu günlere taşıyan bir bölge. Bakû’nun en ilginç cazibe merkezi olan İçeri Şehir’i çevreleyen surlar ve kentin en önemli simgesi sayılan “Qiz Qalası” yani “Kız Kulesi” 12 yüzyılda inşa edilmiş. “Şirvansahlar Sarayı” ise 15. yüzyıl ürünü. Bugün, hepsi bir arada UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘ nde bulunuyor.

Içeri Şehre 4 giriş var güney, doğu ,batı ve kuzeyden.İçeri şehirde çok dar cadeler var ve zamandan kallan tarihi eserler ve eşyalar.Orası bizim zamanımızda turistlerin çok gezdiği yer çünkü orada eski kazılar hediye eşya satan yerler eski zamanın evleri ve birçok şey daha var.

3. HALÇA MÜZEYİ   [HALI MÜZESİ ]

Hazar Denizi’ne bakan manzarasıyla Baku Halı Müzesi halıların büyülü dünyasına ev sahipliği yapıyor. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan halı müzesi dünyada türünün tek örneği. Halılar doğal boya renklerinin bozulmaması için loş ışık altında dengeli bir oda sıcaklığında sergileniyor. Müzede tam olarak birbirinden güzel 4601 halı bulunuyor. Her bir halının tarihçesi ve sembolizmi var. Kaşmir ya da “Buta” hayat ve kuvveti çağrıştırıyor. Kırmızı, pozitif enerji ve huzurlu evlilikler için kullanılıyor. Halı dokuma kadınların nesilden nesile aktardıkları, arzu ve isteklerini ifade ettikleri bir sanat. Eskiden 11 yaşındaki kızlar evlilik için kendi çeyizleri için bir düzine halı dokurlarmış.

Müzenin İçişleri ve Yenilik Bölümü Şefi Firahnaz Musayeva Azerbaycan halılarının dünyaca tanındığını belirtiyor:
“Azerbaycan, petrolü ile meşhur olmadan önce yüzyıllarca halılarıyla ünlüydü. Avrupa’nın ortaçağ tablolarında bile Azerbaycan halılarını bulabilirsiniz.”

Halça Müzesinde çok eskiden yapılan ve tarihi halılar var. Orda eski zamanda yapılan tabaklar da var. Oranın adı Halça Müzeyi olduğuna göre o binanın şekli yuvarlanmış halı şekli.Çok güzel bir yer bence gitmelisiniz.

4. Alev Kuleleri [ ALEV KULELERİ]

Dünyanın ilk alev şeklinde olan kuleleri tam 244 m yuksekliğinde 3 adet bloktan oluşmaktadır. Bakunun hemen hemen her yerinden gözükmekte olan kuleler son birkaç yıl içerisinde de Baku’nun sembolü haline gelmiştir. Gece kulelerin cephesinde Azerbaycan Bayrağı dalgalanmaktadır.

5. Azerbeycan Milli Yemekleri

Şah pilav,Piti,Düşbere,Dovğa,Levengi,Qutab,3 Bacı,Haş,Fisincan Pilavı,Bozbaş,Karpuz Reçeli

Tatlılar: Şekerbura, Qoxal, Şekerçörek, Şeki Pağlavası

 

(Visited 208 times, 1 visits today)