Gaudi’nin Kenti Barselona’da Bir Gün

Ailemle birlikte geçen yaz İspanya’nın meşhur kenti Barselona’ya gittiğimizde çok etkilendim ve sizlerle de paylaşmak istedim. Barselona sokaklarında bir gezintiye çıkmaya ne dersiniz? Cevabınız “evet” ise, hadi bakalım beni takip edin!  İlk olarak dikkatimi çeken Barselona sokaklarının, resimde de görüldüğü gibi, ne kadar düzenli olduğu idi.

barcelona sokaklar ile ilgili görsel sonucuKaybolma riski çok az olan bu şehir tam yaşanılası. En önemlisi yeşil alan fazlasıyla var, parklarda ağaçlar yolu gölgelemiş. Kulağa ne kadar hoş geliyor! Park demişken Barselona’nın en ünlü mimarı Gaudi’ye ait bir park olan PARK GUELL’e bir göz atalım.

PARK GUELL

park guell ile ilgili görsel sonucu

Aslında zengin insanların ev sahibi olacağı bir semt olarak tasarlanmış. Hatta iki evin inşaatı bitmiş fakat yapılan bu semt ilgi görmeyince, plan bir park olarak değiştirilmiş. Şimdi ise yapılan binaları parkta çalışan görevliler kullanıyor. Parktaki binalar “Hansel ve Gratel” masalındaki evlerden esinlenerek yapılmış. Parkın içi genellikle seramik ile süslenmiş. Sırada, Barselona’daki en önemli binalardan biri olan SAGRADA FAMILIA var.

SAGRADA FAMİLİA

sagrada familia ile ilgili görsel sonucu

Yine Gaudi’nin yapmış olduğu bir yapı ama hala bitmemiş. Vakti zamanında planların yangında kaybolması ve yeniden başlanması sonucu binanın inşaatı 1800’lü yıllarda başlamış ve hala devam etmekte. Sagrada Familia aslında bir kilise. Sagrada Familia’nın dış görünüşü insanı anında etkiliyor ve büyülüyor. Bu yapıt yaklaşık 170 m yüksekliğe sahip çok özel bir kilise. Sırada TORRE AGBAR var.

TORRE AGBAR

torre agbar ile ilgili görsel sonucu

Torre Agbar, Agbar Group firmasının kullandığı bir bina, yani iş yeri. Sadece dış görünüşü diğer binalara göre daha değişik ve göz alıcı, akşamları şehre ışık saçan bir bina. Etrafı rengarenk ışıklarla kaplı bu binayı sadece akşam görmek gerekiyor. Şimdi de TİBİDABO TEPESİ’ne çıkalım.

TİBİDABO TEPESİ

tibidabo tepesi ile ilgili görsel sonucu

Bu tepe sayesinde Barselona’yı tepeden seyredebiliyoruz. Manzarası çok güzel olan bu yer, yaklaşık 512 metre yüksekliğe sahip. Artık karnınız acıkmıştır. O zaman “tapas” veya “paella” yiyebiliriz.

PAELLA

tapas ile ilgili görsel sonucu

İspanya’ya özgü bir yemek olan “paella”, aslında bir çeşit pilav. Değişik çeşitleri var, ama en tutulanı deniz mahsullü olanı. Çok büyük bir şekilde servis ediliyor. İspanyolların içkilerinin yanında yediği bir meze türü olan “tapas” ise seçiminize göre küçük miktarlarda sunuluyor. Karnımızda doyduğuna göre sırada İspanya’ya özgü dans olan “Flamenko” var.

FLAMENKO

flamenco ile ilgili görsel sonucuFlamenko genellikle İspanya’da, özellikle Barselona’da ünlü olan bir dans. Gece eğlencelerinde canlı bir müzik eşliğinde oynanır ve adeta bir görsel şovdur.

Gezimizin sonuna geldik, umarım hoşlanmışsınızdır. Başka gezilerde görüşmek üzere.

 

(Visited 351 times, 1 visits today)