Baş Meridyen

 

Her şey babamın Londra’dan getirdiği bir magnet ile başladı.

Bu magnet ağaç kabuğuna benzeyen bir çizginin sağ ve sol tarafında bulunan birer ayaktan ibaretti. Bu magnetin ne anlama geldiğini sorduğumda ise babam “Armut piş ağzıma düş yok küçük hanım! Araştır bakalım.” dedi.

Hemen bilgisayarın başına koştum. Tabi bu o kadar kolay olmayacaktı, daha adını bile bilmiyordum. Bir sürü araştırmadan sonra artık pes etme noktasına gelmiştim ki karşımda gördüğüm “GREENWİCH’e ziyaret otobüsleri!” reklamı ile tam aradığımı buldum. İşte babamın bana getirdiği magnet aynı bu resme benziyordu.

baş meridyen greenwich ile ilgili görsel sonucu

Buldum bulmasına da daha yeni öğrendiğim bir bilgiyi kavramam o kadar kolay olmadı. Ben de bu işi bir oyuna çevirdim. Dünya şeklindeki kumbaram bu oyunda benim en büyük yardımcımdı. Küre üzerindeki ekvator çizgisini bulduktan sonra işin zor olmadığını anladım. Ağaç kabuğuna benzeyen çizgi meğerse BAŞ MERİDYEN’miş. Milyonlarca insan dünyanın doğu ve batı yarımküresini belirleyen 0 meridyeni ziyaret etmek için o kadar yol gidiyor bence gittiklerine de değiyor. Ben de gitmek isterdim ama malum gidecek zamanım yok, belki bir yaz tatilinde…

Kısacası meridyen ekvatora dik olarak çizildiği düşünülen çemberdir. (NEDİR.COM) Baş meridyen ise, dünyadaki Meridyenlerin nerede başlayıp nerede bittiğini gösteren 0 derece olan meridyendir. Bu Baş Meridyen’in Greenwich semtinden geçtiği biliniyor. Greenwich zaten Birleşik Krallık’ın ikinci en büyük gözlem evi olup yemyeşil doğa harikası bir yerdir. İnternette 0 derece Meridyen’inin Greenwich’ten değil de İstanbul’dan geçtiği ile ilgili söylentiler dolaşıyor. Daha meridyenlerin yeni öğrenmiş biri olarak üzülerek cevap veriyorum ki bu konu hakkında bir yorum yapamayacağım.

İşte size de anlattığım gibi bir magnetten yola çıkarak pek çok bilgi edindim. Bu macera benim hayatıma ayrı bir renk kattı. Bilmediğim bir şeyi araştırarak kendimce öğrenmem ve bunu sizlerle paylaşmak benim için ayrı bir deneyim oldu. Umarım sizleri sıkmadan ve heyecanlandırarak öğrendiklerimi paylaşabilmişimdir. Çünkü ben bunu araştırırken çok meraklıydım ama sizlerle paylaşırken de çok  gururlandım neden mi? Kendim araştırıp öğrendiğim bir bilgiyi kendi kalemimle size anlattığım için tabi ki. Umarım beğenirsiniz.

(Visited 174 times, 1 visits today)