Başarı Nedir ?

Yaptığımız işte en iyisi olduğumuzu nasıl anlarız ? Rakiplerimize bakarak anlamak bu cevaplardan sadece bir tanesi.O işte en iyisi olduğunu taklit ediliyorsak anlayabiliriz veya o işte başarı anlamında en fazla somut örnek bizde ise o işte en iyisi biziz diyebiliriz . İşimizde iyi olursak elbette bir beklenti içine girmek kaçınılmaz son olacaktır.Bu iş içinde rekorları çlçen bir camia var . Guinees adlı kuruluş insanlar burdaki rekorlar kitabının sayfalarına adlarını yazdırabilmek için adeta can atıyorlar bu nedenle yapılan şey saçma da olsa bu kitapta yer alıyorlar lakin bazıları bu kitapta yer aldığı zaman kendisini en iyi zannediyor.

Bilmeleri gerekn şeylerden biride şu ki bir işin rekorunun sizde olması o işte en iyisicolduğunuz anlamına gelmez. Örneğin :Dünyanın en uzun kebabı veya en uzak basketi , bir düşünelim dünyanın en uzun kebabı en iyi kebabı mıdır ? Hayır, fakat uzunluk konusunda en iyisidir ama gördüğümüz gibi uzunluk pekte hatrı sayılır bir kavram için . Nobel vb ödülleri kazanmak benim için başarının sembolüdür çünkü bu ödüllerin elle tutulur ve hatrı sayılır başarılara verildiği aşikar .

İnsanlar rekorları kırdığı zaman kendilerini o işin en iyisi zannediyorlar birkaç kez röportajlarını izleme fırsatı bulduö ve gerçekten çok mantıksızdı. Elbette rekorda bir tür başaeı çeşidi ama saçma sapan rekorları yapınca insanların eline hiç bir şey geçmiyor. Başarı dediğimiz şey tek tönlü değil çok yönlü olması lazım neresinden bakarsak bakalım bir faydası bir artısı olması gerekir fakat bu tanıma uymuyorsa ona başarı dememiz biraz zor olacaktır ve başardığımız şeylerin nasıl kaliteli olduğunu anlarız diyorsanız çok basit bir yöntemi var bu sadece yöntemlerden bir tanesi . İlk önce başardığınız şeye bakın her yanıyla inceleyin ve kendinize şu soruyu sorun bunun insanlara ne gibi bir faydası var veya olabilir ? Bir cevap alırsınız vüyük ihtimalle işte şimdi başarmış olsunuz fakat dilerseniz aynı şeyi rekorlar içinde deneyelim . Örneğin ;100 tane pizza yiyen ve en uzaktan gol atan insan. Bu ikisinin aslında ortak bir noktası var ama insanlara ne kazandırdı diye sorarsak cevap alabileceğimizi düşünmek okyanusta mektup aramakla aynı şeye tekabül ediyor. Peki ya ortak noktaları ne ? İnaanlara en ufak bir faydası yok düşük yönlü bir başarı ama kişiler rekor kitabında ve bu işde en fazla başarı onlara aitmiş gibi gösteriliyor ama unutmayın ki başarı olabilmesi için birden fazla yöne gizmet etmelidir !

(Visited 3 times, 1 visits today)