BAŞARI VE ULAŞMAK İÇİN KATEDİLEN YOL

Başarı herkes için farklıdır. Kimi denemede birinci olunca, kimi Everest dağına tırmanmayı başarı sayar. Benim için başarı çalıştığının karşılığını hakkıyla alabilmektir. Ancak başarı kolay erişilen bir şey değildir. Yolda çok emek sarf etmek lazım ama en önemlisi pes etmemek. Çünkü yola devam edenler kazanacaktır içinde yaşadığımız bu yarışı. Tabii ki yolda engeller olacak. Ancak mühim olan bu engelleri aşabilmek. Ama iş engelleri aşmayla bitmiyor: her zaman kazanamayacağını bilmeyen biri hiç bir zaman kazanamaz. İnsan kaybetmeyi sindirebilmeli. Bu sayede kaybetmenin hırsı yararlı bir enerji kaynağına dönüşür.

Şunu da unutmamak lazım ki her zaman sizden daha fazla çalışan veya daha çok hırs yapan birileri olacak. Bunun için çalışma süresinden çok sonraki verim önemli. Verim almadan geçen dört saat -ki bu arasız çalışma için uzun bir süre- bilgisayar başında aynı süreyi geçirmekten farksızdır. Bu sizi hem mental ve fiziksel anlamda yorar hem de ilerlemeyi bırakın geriye düşmenize sebep olur. Onun yerine verimli geçirilmiş bir saat ne sizi yorar ne de gerilemenize sebep olur.

Stres de başarıyı büyük ölçüde etkiler. Stres doğru oranda olursa yarlı olmasıyla birlikte sisi aktif de tutar. Ancak gereğinden fazla stres sizin çeşitli fiziksel ve psikolojik hastalıklar kapmanıza sebep olur. Sınav stresi için özel psikologlar bulunmakta ve onlarla konuşmak her zaman en iyi seçeneklerden biridir. Bu sayede stres yönetimini sağlayabilir, bunu da bir avantaja çevirebilirsiniz.

Son olarak hedeflerine ulaşma yolunda sakın kendinize başkalarıyla kıyaslamayın. Size ne Ali veya Mehmet kaç yanlış yapmış! Sizi ilgilendiren kısım kendi başarı tablonuz olmalı. Bu nedenle kendinizi sadece ve sadece kendinizle kıyaslayın

 

(Visited 2 times, 1 visits today)