Başarı ve Ün

Başarının tanımı her alan ve her bir kişi için farklı olsa da aslında çoğu kişi için bir alanda ismini duyuran kimseler başarılıdır. Bir alanda yaptığınız şeylerden dolayı ün kazanıyorsa insan başka kimsenin yapamadığı şeyleri yapabildiği için ün kazanmıştır zaten. Yani bir bakıma başarı ve ün doğru orantılıdır ama her ün yapan başarılıdır diye bir kesinlik yoktur tabii ki.

Sanatçılar, sporcular hep bir şekilde sıyrılıp en çok göz önünde tutulan kişiler olmaya çalışır aslında, yaptıkları şeylerle anılıp ün kazanmak onların neyi başarıp neyi başaramadığını gösterir aslında. Sonuçta dünyada her bir daldan tek kişi yok yani mesela futbolu ele alırsak milyonlarca kişi futbol oynamayı biliyordur illa ama her oynamayı bilen bir yerlere gelebilmiş midir? Hayır aslında. Her zaman şaşırtan kişiler yeteneklerini ortaya koyan insanlar başarılı olur. Sanatçılarda da aslında iş pek farklı değil müzik ile uğraşan bir grubu ele alalım. Eğer yeteneklilerse, diğer gruplardan farklı işler yapıp bir şekilde tüm dikkatleri üstlerine topluyorlarsa dinlenirler ve kısa sürede daha fazla ün kazanırlar ve aynı şekilde bozmadan devam etmeye çalışırlar. Eğer zaten böyle değillerse diğer ünlü grupların verdiklerini onlar da dinleyiciye veriyorsa dinlenmezler çünkü zaten bu insanların hep duyduğu şeydir ve sıkılmıştır insan aynı şeylerden.

Ün kazanıp başarılı olmak çoğu zaman yetmez çok fazla kişi bir anda parlayıp sönmüştür bir bakıma bu sektörlerde havai fişek gibi patlayıp kısa zamanda sönüp yok olan yine çok başarılı kimseler olmuştur. Sönme nedenleri aslında farklarına fark katamamış olmalarıdır. Sonuçta onlar da bazı kişileri ezerek üste çıkmışlardır ve aynı şeyin onların da başına gelebileceğini unuturlar bu böyle bir döngüdür başarılı farklı kişiler tanınır diğerleri onları taklit ederler.

Kendi reklamını yapmak da en az yetenek kadar büyük bir yere sahiptir. Farklı olup daha aslında yetenekli olduğunu göstermezsen bir yerlere aslında gelemezsin. İnsanlar birbirinin gözüne bakıp anlayamaz bu yeteneğini. Bir şekilde bunu göstermen gerekir ve eğer utangaç korkak biriysen asla başarılı olamazsın zaten ismin sadece sana yakın olan arkadaşların ya da ailen içinde bilinir. Oturarak bu iş olmaz sonuçta durup dururken biri arayıp bir anda iş teklifi yapmaz çünkü.

Yaptığı iyi başarılı işler ile ismini dünyaya duyuran kişiler kendilerini geliştirdikleri sürece ve farklarını gösterdikleri takdirde her zaman tepede ve herkesin dilinde olurlar. Fakat hep çabalamasına rağmen bir şeyler yapamamış kişiler ne yapma çalışsa hep eline yüzüne bulaştıran başarılıysa ve yapabiliyorsa fakat kendini göstermiyorsa zamanını tamamen boşa harcıyordur. Başarı sadece duyulur eğer hala isminiz iş yaptığınız alanda duyulmuyorsa ya kendinizi göstermiyorsunuz demektir ya da başarısızsınız demektir, farklı şeyler yapmaya başlamanın zamanı gelmiştir.

(Visited 61 times, 1 visits today)