Başarı yolunda herkes eşit midir?

Başarı herkesin yakalamak istediği, ama elde edilmesi kolay olmayan azim gerektiren bir şeydir. Bir kere bu yoldan ayrıldınız mı geri dönmek neredeyse imkansızdır. Bize bu yolda düşen ise asla pes etmeyip çabalarımızın meyve vermesini beklemektir.

Başarıyı herkes ister ama bunun için bitmeyen bir sabra ihtiyacımız olup, bir şeylerden de feragat etmemiz gerekmektedir. Sonuçta başarı dümdüz bir yol değildir. Ne yazık ki hepimiz şu an bulunduğumuz dünyada eşit olarak doğmuyoruz. Kimilerin çalışmak için her şeyi var ama bazılarının yazacak kalemi ve çalışacak masası yok. Bu imkanlarla da birinin başarılı olması beklenmez ve beklenmemeli. Zaten de haberler çıkan insanların hiç özel okullar okuyup iyi dereceler başardığını göstermemiştir. Siz de bilirsiniz ki haberler de hep köy okullarından gelmiş ve büyük işler başarmış kişiler gösterilir. Sonuçta biz de böyle insanları örnek alırız değil mi? Onlar yapabiliyorsa biz de yapabiliriz. Bana göre Batı’da veya Doğu’da  doğmak bir şey değiştirmiyor sonuçta zekamızı doğduğumuz yer değil oranın insanları etkiler. Tarihin başlarında hep önemli gelişmeler Doğuda başlamıştır. Mesela pusula Doğu’da bulunmuştur. Ama zaman ilerledikçe bu gelişmeler doğuya kaymıştır. Bu olaylar aydınlanma çağı denilen bir dönemde başlamıştır. Bu olayları Sanayi devrimi,1. ve 2. Dünya savaşları takip etmiştir. Dünya yı iyi bir çağa sürükleyen de Batı kötü sonuçlara da sürükleyen Batıdır. Son 2 yüzyıldır ise bu zeka işi Batı da devam etmek üzere diğer kıtalara da yayılmıştır. Şu an da ise dünyayı değiştiren işler Amerika’da oluyor, sonra ki bir kaç yüzyıl da ise bunun devam edeceği ön görülüyor. Bu olasılıkların dışın da bir şeyler başarmak istiyorsak azmimizi kaybetmemeliyiz ve kararlı olmalıyız. Şimdi başarıyı ne kadar da güzel anlatsak da bunun kötü bir yanı başarısızlık vardır. Tabi bu olasılıklarımızın en kötüsüdür. Bu yola bir kez başlandımı geri dönüşü yoktur.

Sonuç olarak başarı iyi bir şeydir ve her ne kadar ailelerimiz tarafından çok istense de kolay bir şey değildir. Bizim bunu başarabilmemiz için Batı’da veya Doğu’da doğmamıza gerek yok sadece çok çalışmamız yeterli olacaktır

(Visited 82 times, 1 visits today)