Başarılı Kadın Yönetmen- Agnès Varda

Agnès Varda , Belçika doğumlu Fransız yönetmen, senarist, fotoğrafçı ve sanatçıdır. Varda, Paris’te edebiyat, sanat tarihi ve fotoğrafçılık okudu. Eğitimi bitince Jean Vilar’ın tiyatrosu Théâtre National Populaire’de fotoğrafçı olarak çalıştı. 1954’te sinema tekniğiyle ilgili hiçbir bilgiye sahip olmadan, biriktirdiği paraları kullanarak ilk uzun metrajlı filmini çekti. Öncü çalışmaları, 1950’lerin ve 1960’ların yaygın olarak etkili olan Fransız Yeni Dalga film hareketinin gelişiminin merkezinde yer almıştır.

La Pointe Courte, Değişik iki konuyu dönüşümlü bölümlerde anlatan Amerikalı yazar William Faulkner’ın roman biçiminden etkilenen Varda, ilk filminde bir balıkçı köyünün belgesel anlatımını, bu köyde tatil yaparken yeniden birbirlerine yakınlaşan iki insanın portresiyle birleştirdi. Fransız sinema dergisi “Cahiers du Cinéma”nın yazarlarıyla hiçbir teması bulunmadığı halde, Varda burada onların şart koştukları belirgin biçimde sübjektif film stilini gerçekleştirmiş oldu. Sonraları “Nouvelle Vague”ın temsilcileri arasında yer alan Alain Resnais, Varda’nın ilk filminin montaj işlerini üstlendi. Varda’nın metodu, kendisinin de henüz geliştirdiği metoda tıpatıp benzediğinden, Resnais önce bu proje üzerinde çalışmayı şiddetle reddetmişti.

Filmleri, belgesel gerçekçiliğe ulaşmaya, kadın sorunlarına ve diğer sosyal yorumlara farklı bir deneysel üslupla hitap etmeye odaklanmıştır.  Varda’nın çalışmaları, ses teknolojisinin sınırlamalarının, açık havada değil, inşa edilmiş setler ve boyalı manzara arka planlarıyla iç mekanlarda film çekmeyi daha kolay ve daha yaygın hale getirdiği bir çağda yer çekimi kullanmıştır. Profesyonel olmayan aktörlerin kullanımı da 1950’lerin Fransız sineması için alışılmamıştı. Varda’nın ilk uzun metrajlı filmi La Pointe Courte , ardından en önemli film anlatı filmlerinden biri olan Vagabond  ve Kung Fu Ustası olan 5’ten 7’ye kadar Cléo izledi. Varda, belgeselci olarak yaptığı çalışmalarla da tanınıyor.

Agnes Varda’nın eşi Fransız bir yönetmen olan Jacques Demy’dir.  1959’ta evlenip 1962’de beraber yaşamaya başlamışlardır. 1990’a kadar evliydiler. Varda, Damy’i 1990 yılında kaybetmiştir. Varda’nın bir de oğlu olmuştu, Matthiew Demy, 197’de doğmuştur. Varda’nın Rosalie adında bir kızı daha vardır. Varda, 29 Mart 2019’da 90 yaşında kanser sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

 

 

(Visited 10 times, 1 visits today)