Başarılı Kadınlar

Bugün size alanında başarılı olan bazı kadınlar hakkında bilgi vereceğim. Hadi başlayalım!

ÖZLEM TÜRECİ- Eşi Uğur Şahin ile birlikte Biontech’in kurucularından olan Özlem Türeci aslında bir tıp doktoru. Uzmanlık alanı ise insan bağışıklık sistemi. Eşiyle birlikte Kovid’e karşı en etkili aşılardan biri olan Biontech-Pfizer aşısını geliştirdiler. Kanser tedavisine yönelik olarak bağışıklık sistemini harekete geçiren ilaç üretme konusunda çalışmalarına devam ediyor. İleride Nobel Tıp ödülünü kazanması pek şaşırtıcı olmaz.

MARIE CURIE- Marie Curie, Fizik Nobel Ödülünü kazanan ilk kadın. Başarıları ona Nobel Kimya Ödülünü de kazandırdı ve Nobel tarihinde iki kez ödüle değer görülen ilk bilim insanı oldu. Üstelik bu başarıları elde ederken erkek egemen bilim dünyasıyla da mücadele etti. Kendisinden sonra gelen bilimcilerin yolunu hâlâ aydınlatan Marie Curie, Polonyum ve Radyumu keşfetti.

CANAN DAĞDEVİREN- 1985 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta eğitimini Kocaeli’de tamamladı. 2007’de Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programındaki yüksek lisans eğitimini 2009’da tamamladı. Doktora eğitimini ABD’de tamamladı. Giyilebilir teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. Şu anda hala dünyanın en iyi mühendislik okulu olan MIT’de çalışmaya devam etmektedir.

BETÜL CEMRE YILDIZ- Arzum’un sponsorluğunda düzenlenen şampiyonada dokuz tur süren büyük yarış sonunda mutlu sona ulaşan Betül Cemre, böylece kariyerindeki on üçüncü Türkiye Şampiyonluğunu elde etti. Kendisi aynı zamanda benim satranç öğretmenim.

ÖMÜR ÖĞRETMEN- Ömür Öğretmen çok sabırlı bir kadın. Yedi yirmi dört herkes etrafta koşuşturuyor. Ömür  Öğretmen söylemesine rağmen, onun olmasını istemediği şeyleri sanki o söylememiş gibi yapıyorlar ama Ömür Öğretmen yine de sabırlı kalıyor. Ben olsam artık onları müdürün odasına gönderirdim. Bu kadar sabır ve şefkatli olmak da bir başarı.

ANNELERİMİZ- Anneler en büyük zorlukları çeken kadınlardır. Bizi okuturlar, büyütürler, yedirirler, içirirler… Bunların yanında bir de ev işleriyle uğraşırlar. Temizlik yap, yemek pişir, sofrayı hazırla, çamaşırı bulaşığı yıka nereye kadar.

ŞERMİN YAŞAR- Çocuklara oyun önerisi sunacak kitap araştırması sonucu birkaç kitap dışında birşey bulamayan Şermin Yaşar, çocukların hayal gücünü geliştirecek, çocukların diyalog kurabildiği, el becerilerini destekleyebilecek oyunlar geliştirmiştir. Bu yüzden ona ”Oyuncu Anne” de denilmektedir. Kendisi çocuklara kitapları sevdirme konusunda oldukça başarılı.

CEREN KERİMOĞLU- ”Zozo Şarkı söylüyor”, ”Mavi Mucize”, ”Zozo Bulut Yiyen Zürafa”, ”Küçük Bulut Sirus”, ”Bana Kışı Anlat”, ”Poşetto”, ”Sakız Ağacı”, ”Yaprağın Renkleri”, ”Kırmızı Denizyıldızı”, ”Okyanus’a Özgürlük”, ”İnatçı Tohum”, ”Nereye Gitti?” ve ”Zıplamak İsteyen Zozo” gibi kitaplarıyla pek çok çocuğun ilgisini çekmiştir Ceren Kerimoğlu.

(Visited 11 times, 1 visits today)