Başarının Anahtarı: Zeka mı? Çalışmak mı?

Başarının en önemli faktörünün zeka mı çalışmak mı olduğu yıllardır tartışılan bir konu olmakla birlikte, hala çözülmemiş bir soru işareti olarak akılları kurcalamaktadır. Her insan bu konuda farklı bir görüşe sahip olsa da bir cevap vermeden önce sorunun derinine inmek gerekir.

Zeka nedir? Geliştirilebilir mi? Yetiştirilme tarzı vb. çevresel faktörler zekayı etkiler mi? Zeka; en basit tanımıyla bir canlının düşünebilme, algılayabilme ve akıl yürütebilme kapasitesidir. Evet, zeka gelişebilir. Bu kapasite arttırılabilir ama zekanızı geliştirmenin yolu çalışmaktan geçer. Ne kadar çok çalışırsanız algılayabilme yetiniz o kadar çok artar ve daha az çalışarak daha fazla şey anlarsınız. Farklı ortamlarda büyümüş tek yumurta ikizlerinin dahil edildiği araştırmaya göre, bir bireyin zekasında kalıtsal faktörler kadar çevresel faktörlerin de etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Çalışmak nedir? Bir başarıya ulaşabilmek için harcanan emektir çalışmak. Başka bir yönden bakarsak ise, algılayabilme kapasitenizi yani zekanızı geliştirme yöntemidir. Düzenli olarak verimli çalışmak ve çalışma düzeninizde disiplini sağlamak başarıya ulaşmanızı hızlandırır.

Peki çalışan kişi her daim başarıya ulaşır mı? Aslına bakarsanız zeka da tam olarak bu noktada devreye giriyor. Çalışan her insan kazanmaz, çalışan her zeki insan kazanır. Daha doğrusu aynı verimlilikte çalışan iki kişiden zeki olanı daha kısa süre çalışarak hedefine daha kısa sürede ulaşır. Bir birey zekasına güvenip çalışmazsa başaramaz çünkü zekayla anca bir seviyeye kadar gelinebilir. Bir de tam aksini düşünelim: Zeki olmayan biri çalışırsa hedeflerine ulaşabilir mi? Publius Vergilius Maro’nun bir sözü var: “Çalışmak her şeyi fetheder.” Her şey, fazla büyük bir kavram. Zeki olmayan bir insanın sadece çalışarak her şeye ulaşabileceğine inanmıyorum. Evet, ulaşabilir ama fazlasıyla zaman alacaktır.

Bazı insanlar zekanın sadece sayılardan ibaret olduğunu söylese de bu yalnızca zekanın gücünü küçümsemektir. Kimileri ise sadece zekayla her şeye ulaşabileceklerini iddia etse de bu da çalışmanın size kazandıracaklarını hafife almaktır. Çalışmak zeka olmadan, zeka ise çalışmak olmadan sizi hedeflerinize götürmez.

Şimdi zekanın da çalışmanın da ne olduğunu artık daha iyi bildiğinize göre üstünde düşündüğümüz soruya dönelim: Başarının anahtarı zeka mıdır. çalışmak mı?Zeka ve çalışma, size başarıya ulaşmanızda yardımcı olacak iki melek gibidir. Birlikte dünyaları fethedebilecekken birinin yokluğu her şeyi bozar. Başarının zorlu basamaklarına tırmanırken zeka da çalışma disiplini de olmazsa olmazdır.

Bizi birbirimizden ayıran şey hem zekamız, hem emeğimizdir

(Visited 14 times, 1 visits today)