Başarının Bedeli

Gerçek hayatta ben çok hırslıyımdır. Hırsım yüzünden pek çok kez tartışıp, hem kendimi hem de karşımdakileri kırıyorum. Bu tartışmalar sırasında ağlamama engel olamıyorum. O anki ruh halim beni çok yıpratıyor. Ailem hırsımı başarı için kullanmam gerektiğini söylüyor. Kendimi ve insanları kırmadan. Onları anlamaya çalışıyorum ancak bunu yapmak çok zor.

Eğer hırsınız sizi ders çalışmaya itiyorsa başarılı bir birey, başarılı bir öğrenci olabilirsiniz. Size kendi yaşadığım bir örnekle anlatayım. Bana arkadaşlarım futbol oynarken ”gol atamayacaksın, turnuvada bizi yenemeyeceksiniz” gibi sözler söylediğinde hırsım beni daha çok mücadele etmeye itiyor. Yani beni kötü eden ruh hali beni çalışmaya , başarmaya itiyor. Aynı şey derslerim için de geçerli. Yazılılarımdan aldığım düşük notlar beni hırslandırıyor, öteki sınava daha çok çalışmama sebep oluyor.

O ilk anda kendimi çok kötü hissediyor ve çok sert tepkiler verebiliyorum. Bu durumun değişeceğini düşünmüyorum ancak verdiğim tepkiyi kontrol edebilirsem, karşımdakileri kırmadan ve kendimi çok yıpratmadan hırsımı başarılı olmak için olumlu yönde kullanabilirim. Bunu zamanla başaracağıma inanıyorum. O zamana kadar benim yüzümden üzülebilecek insanlardan bana anlayışlı davranmalarını ve yardımcı olmalarını bekliyorum.

Alp Eren GÜNGÖR

 

(Visited 176 times, 1 visits today)