Başarının Yanlış Yorumlanması

 

Başarının Yanlış Yorumlanması

Başarı, belirli bir eylemin belirli bir süre içinde gerçekleştirilmesidir. Başarı aynı zamanda bir hedefi gerçekleştirmek veya bir hedefe ulaşmak anlamında da kullanılmaktadır. Bu başarını sözlük karşılığıdır. Biz öğrenciler için hedeflenen başarı sabittir, o da akademik başarıdır. Akademik anlamda başarı çoğu öğrencinin üzerinde baskı oluşturan bir konudur. Akademik anlamda başarılı olmaları için hem veliler, hem de öğretmenler öğrencilere baskı yaparlar. Ancak çoğu ebeveyn ve öğretmen öğrencilerin sadece akademik açıdan başarılı olmaları gerektiğini düşünmektedirler. Ve bunun için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

Ben dersler için emek vermesinler veya tembellik yapıp yatsınlar demiyorum. Bence her insan akademik olarak mükemmel olmak zorunda değil. Herkes farklı alanlarda çok başarılı olabilir. Akademik anlamda başarılı olmak her insanın yetenekli doğduğu bir mesele değildir. Yani kimse derslere çalışmasın sadece sosyal aktivitelerde yer alsın değil, benim asıl anlatmak istediğim şey herkesin akademik olarak mükemmel olamayacağı. Ebeveynlerin ve öğretmenlerin çocuklara her açıdan destek vermesi sadece dersler için destek vermemesi. Ortalama akademik başarıya sahip olup derslerin yanında farklı şeylerle uğraşmak kişiyi başarısız kılmaz. Aslına bakarsak sadece akademik anlamda başarıya sahip olan öğrenciler daha pasif ve diğerlerine göre daha az beceriye sahip olurlar. Çünkü kendilerine vakit ayırıp kendilerine ekstra bir beceri katmıyorlar. Tek amaçları iyi bir okul ise yine de ekstra becerilere ihtiyaç duyacaklar. Çünkü dünyadaki en iyi üniversiteler ve liselerin %78’i öğrencinin hem akademik başarısını hem de neler ile uğraştığına, nelere katkı gösterdiğine ve nasıl becerileri olduğuna bakıyor. Çoğu okul sadece ders çalışan ve bir şeylere katkıda bulunmayan öğrencileri istemiyor. Çok yönlü öğrencileri istiyorlar. Amaçları sadece ders başarısı olanlara ise başka bir örnek daha verebilirim. Çalıştığınız ve ders notlarınızın hepsi çok iyi olduğu için siz üniversiteye kabul aldınız. Siz okula başladığınız zaman o bölüm ile alakalı belirli bilgilere sahip olmanız gerekir. Örneğin, mühendislikte belirli mekanizmaları bilmeniz gerekir. Ve bu tür şeyleri gittiği kurslardan veya mühendislikle bağlantılı yarışmalardan öğrenebilirsiniz. Pratik olarak bilgi sahibi olmanız da önemli.

Yani ders çalışmanın dışında yaptığınız şeylerin size yararı olacaktır. Burada kimse ders çalışmamalı demiyorum, anlatmaya çalıştığım asıl husus herkesin bu konuda yetenekli olmadığıdır. Açıkladığım şeylere katılmayabilirsiniz fakat hayatınız sadece akademik başarı üzerine kurulu olamaz. Tek başarımız da akademik olamaz. Akademik başarısı çok iyi olmayan insanlar aptal olmaz, bu şekilde düşünmek çok büyük bir yanlıştır.

(Visited 14 times, 1 visits today)