Başarının Anahtarı

Başarıyı tanımlayacak olursam herkesin yaşam şekline, yaşadığı çevreye, kişisel özelliklerine ve daha birçok nedene göre farklılık gösteren bir tanım olurdu. Kısa tabirle, bir işin üstesinden gelmek belki de herkesteki en iyiyi bulmaktır başarı.

Mucizelerle dolu bir dünyada yaşıyoruz. Amaçlarımız, hoşlandığımız şeylerin peşine düşüp, hayallerimizi kişisel hedeflerimiz olarak belirlediğimizde başlıyor. Belki de en değer verdiğimiz şeyleri belirliyor, o amaç uğruna çabalıyoruz. Kişisel ve profesyonel olarak bu değerler belirliyor yaşamımızı.

Başarının gerçekleşebilmesi için onu hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekir. Hedeflerimizi hep yakın tutmalı, uzak bir hayal gibi görmemeliyiz. Aslında zihnimizde istediğimiz sonucun canlı bir görüntüsünü oluşturup o konuda elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

İlk adım kararlı olmaktan geçiyor aslında. Amacımıza öncelik verip amacımızın gerektirdiği çabayı ve sorumlulukları üstlenmeliyiz. Sorumluluğumuz hem kendimiz hem de geleceğimiz için önem taşır. Her işimizi sıraya koyarak yaşadığımızda hep bir adım önde başlarız.

Küçüklüğümden beri piyano çalmak hep başarmayı istediğim bir hobiydi. Hocalarımı hayranlıkla izler, belki de küçük parmaklarımın bunu başaramayacağımı düşünürdüm. Ailem her konuda daima desteklemeyi, cesaretlendirmeyi ve kendime inanmamı sağladı. Verdikleri güven, sertifikalar almamı, konserlere çıkmamı, o tuşların her birine anlam yükleyerek çalmamı sağladı. Hep istedim güzel çalmayı, farklı sesler, yeni notalar öğrenmeyi. Her güzel piyano çalanı Özgün ablaya benzetiyor onun gibi olmak istiyordum. Her öğrendiğim yeni parça beni heyecanlandırıyor, daha da iyi çalmak istiyordum. Deşifre yaparken hocam gibi çalabilmek için pes etmiyor, her notayı tek tek, yavaş yavaş çalıyordum. Çünkü başarıya ulaşmak için gereken en büyük etkenlerden biri de azimdir.

Ve öğrendim ki başarmak için istemek, sevmek, kendi yeteneklerinin farkına varmak, çok çalışmak ve severek yapmak var. Ancak severek yaparsak başarıyoruz. Okul için hedef belirliyoruz, çabalıyoruz. Tercihler yapıyoruz. Meslek seçiyoruz aslında hayatımızın akışını değiştiren. Yani ne yaparsak yapalım hayatımızın her döneminde başarılı olabilmek için istemeli ve hedefimizin uğruna çabalamalıyız. Ancak bu gerekenleri gerçekleştirirsek başarıya ulaştırabiliriz.

Başarı azim gerektirir, azim ise irade. Bazı hedefler, başarısız olmaya da değer. Gerçek başarı, başarısız olma korkusunu yenebilmektir.

Kaynak: http://www.neguzelsozler.com/guzel-sozler/basari-sozleri.html

(Visited 269 times, 1 visits today)