BAŞARISIZLIKTAN BAŞARIYA DOĞRU YOL ALMAK

Kötü bir ruh hali, insanın sürekli gergin, huysuz  ve başarısız duygular içinde olmasıdır. Sürekli bir negatiflik hali insana, birçok olumsuzluğun yanında ,kimi zamanda olumluluk getirebilir. Bazen olumsuzluklar yüzünden insan ,kendi dünyasının derinliklerine iner, orada takılı kalır, yüzeye çıkmaktan  korkar. Sanki yüzeye çıkarsa, hiçbir şeyi tekrardan yapamayacağına inanır.  Sürekli böyle depresif halde olan tipler vardır. Bir süre  sonra içinde yaşadıkları bu kargaşadan kurtulup ,kendileri ile yüzleştiklerinde tekrardan denemeye kara verirler. Başarısızlık faydaları ile birlikte gelir. Karakteri geliştirir, sizi daha güçlü, daha esnek ve daha zeki kılar. Neyin işe yarayıp yaramadığını keşfedersiniz. Tekrar ve tekrar denemekte özgür olursunuz.

özgür olmak ile ilgili görsel sonucu

Bununla ilgili yaşantımızda birçok  örneklere rastlamak mümkün… Henry Ford ile ilgili örnek verecek olursak şunları söyleyebiliriz. İlk denemesinde kurmaya çalıştığı şirket işe yaramadı. İkinci denemesinde yönetim kurulu şirketi dağıttı. Sonunda 3’üncü şirketi olan Ford Motor’un sahibi olarak dünyanın en tanınan ve zengin kişisi oldu. Onun şu sözü çok önemli,  “Başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir. “ Başarısızlığın kalıcı bir şey değil, geçici bir şeydir. Başarısızlığı bizim gelişmemize yardım eden araç olarak görürsek, negatif düşüncelerin yerini, pozitife çevirirsek, yargılamaları bırakıp, başkalarını suçlamaktan vazgeçersek ve hedef beli belirleyip, kendimize güvenirsek, tutkularımızın peşinden gidersek neden başarmayalım.

henry ford ile ilgili görsel sonucu

Toplumumuzda kolay pes etmeyen kişiler olduğu gibi, kolay pes edenlerde var. İç bariyerleri aşamayanlar ,dış  engelleri aşmayı denemez bile, aşamaz. Çünkü kişi kendinde tutuklu kalmıştır. İç  engelleri aşmak , dış engelleri aşmaktan daha zordur. Bazen iç engellerimizi göremeyiz. Deneyen kaybedebilir, ama  denemediğinizde kesinlikle kaybetmişsinizdir. Halbuki her karanlığın ardından güneş doğar.  Charles Dickens “İnsan deneyene kadar gücünün nelere yettiğini bilemez  “ der. Hayatta risk almalıyız. Kimi zaman korkularımız faydalı olabilir, bizi tehlikelere karşı  uyarır. Öyleyse toparlanmaya ne yardım edebilir? Her şeyden önce  hatalarla gerçekçi  bir şekilde yüzleşmeliyiz. Şimdiki aklım olsaydı gibi  başlayan cümleleri sık sık kuruyorsak, insanın geçmişteki  haline göre daha bilinçli ve  tecrübeli hissetmesi , kişiyi yenilmişlik  duygusundan koruyan  güçlü bir silah gibidir.

insan gücü ile ilgili görsel sonucu

Eğer birçok insan, başarılı olma arzusu içinde olmasaydı  şu anki  teknolojik gelişmelerin hiçbiri olmazdı. Yapılan yeni araştırmalar , bazı insanlar için kötü bir ruh halinde olmanın odaklanmaya, zamanı yönetmeye  ve görevleri  daha iyi düzenlemeye  yardımcı olabileceğini gösterdi. Sonuçta insanın elindedir, olumsuzlukları  olumluya çevirmek. Rüzgar , bazen ters yerden eser savruluruz bir oraya çarpar, bir buraya çarparız. Durduğunda ise ayağa kalkarız yaşamın kuralıdır bu, insan isterse başarıyı deneye ,deneye bulacaktır. Yeter ki istemeyi bilsin. Buradayım   yeniden doğdum, yeniden başlıyorum demek lazım. Başarmak, benim bir parçam,  o ve ben bir bütünüz. Hayat bu şekilde anlam kazanıyor. İçimizdeki sesi dinleyip, hep var olmalıyız, başarmalıyız. İşte o zaman ben buradayım diyebilirsiniz….

(Visited 121 times, 1 visits today)