Başarıya Giden Yol

Mesleklerde uzmanlaşmak amacıyla mesleğe girmeden önce belli bir staj döneminden geçilir. Bu staj dönemi bazı mesleklerde var olamasına karşın bazı mesleklerde yoktur. Peki sizce bu staj dönemi her meslekte olmalı mıdır?

Bence bu staj dönemi her meslekte olmalıdır. Öncelikle staj herhangi bir mesleği edinecek kimsenin geçirdiği uygulamalı öğrenme dönemi ‘dir. Şimdi stajın faydaları hakkında biraz bilgi edinelim.

1- Staj dönemi, seçimi yapılan meslek hakkında somut bilgiler edinmemizi sağlar.

2-Uygulamalı öğrenimle daha akılda kalıcı bir eğitim gerçekleşir.

3- İleri ki zamanlarda meslek yapılırken oluşabilecek sorunlar hakkında fikir ve vizyon sahibi olunur ve bu sorunlar iş hayatında daha pratik bir şekilde çözülür.

4- İleride iş başvurularında referans alınabilir ve çalışma deneyimine sahip olunur.

5- Öğrenilen bilgiler pratiğe aktarılır bu sayede iş hayatındaki sorunlara karşı somut çözümler bulunabilir.

Bu uygulamanın mağdurları da var. Türkiye mesleki eğitim sistemi 3308 sayılı Kanuna dayalı olarak bazı mesleklerin staj yapması zorunludur. Ve bu çalışma süresi sigorta kapsamındadır. Askeri okullar ve yüksek öğretim hukuk öğrencileri gibi bazı bölümlerdeki öğrenciler bu uygulamadan yararlanabilse de tüm orta öğretim ve yüksek öğretimlerde aynı haklardan yararlanamamaktadır. Sigorta staj süresi boyunca oluşan her şeyi kapsadığı için bu durumda büyük sorunlara yol açmaktadır. 

Ayrıca son zamanlarda dolanan bir habere göre staj yapan insanların erken emekli olma olasılığı artıyor.

Staj yapılan meslekler ve neden staj yapılmasının önemli olduğunu biraz da tartışalım.

1- Doktorluk (Tıp) İnsan hayatı ile ilgili bir meslek olduğundan dolayı önceden bir tecrübe gerekir. Bu sebepten ötürü iki yıl staj dönemi vardır. Bu süreç içerisinde ameliyatlara gidip yardım ederler veya çok zor olmayan operasyonları yaparlar.

2- Öğretmenlik: Öğretmenlik en kutsal meslektir bana göre. Bütün mesleklerin temelini atarlar. Öğrencilerin ise kaderini bir nevi öğretmenler belirler. Bu yüzden staj yapılması zorunludur.  Bir şeyi bilmek ile öğretebilmek arasında çok fark vardır. Bu yüzden ilk başta bir okulda staj yaparlar. Öğretmenlerle derse girerler ve çocuklar ders anlatmayı denerler.

3- Mühendislik: Mühendislik mesleğini tam olarak yapmadan önce staj yapılmalıdır çünkü ilk olarak sahada kendini denemeli ve işlerin orada nasıl yürüdüğünü görmek gerekir. Yani uygulamalı öğrenim gerekir.

Bunlar gibi birçok meslekte staj yapılır.

Kanaatimce her meslekte staj olmalıdır. Her meslek insanlık için çok önemlidir. Bu sebepten ötürü bütün meslekler özenerek yapılmalıdır. Herkes bir mesleği yapmadan önce tanımalıdır, uygulamalı olarak öğrenmelidir, çalışma sahasını görmeli ve tanımalıdır, bu mesleği icra ederken oluşabilecek sorunlara karşı bilgi sahibi olmalıdır.

KAYNAKÇA: TDK , WIKIPEDIA , HABERTÜRK , SABAH  

(Visited 45 times, 1 visits today)