Başbelası Covid-19

Merhaba arkadaşlar, bugün size aylardır insanoğlunun mücadele ettiği bir hastalıktan bahsedeceğim.Hepinizin bildiği gibi bu hastalığın adı covid-19.

Korona virüs hastalığı yeni keşfedilen bir virüsün neden olduğu bir hastalıktır. İlk olarak Çin’nin Wuhan kentinde görüldü ve kısa sürede tüm dünyaya yayıldı.Bu virüsün bir yarasadan bulaştığı düşünülüyor.Ülkeler ilk başta seyahat kısıtlamaları getirerek bulaşma riskini ortadan kaldırmaya çalıştılarsa da, maalesef bunda başarılı olamadılar.

Covid-19 a neden olan virüs genellikle enfekte kişinin öksürmesi, hapşırması veya nefes vermesi sonucu oluşan damlacıklar yoluyla bulaşıyor. Covid-19 ile enfekte olmuş birinin yanındayken virüsü solursanız veya virüsün bulaşacağı bir yüzeye dokunduktan sonra gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız, siz de enfekte olabilirsiniz.

Bu virüsten korunmak için maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymak çok önemli. Böylece sadece kendimizi korumuş olmuyoruz.Aynı zamanda hastalığın yayılmasını da önlemiş oluyoruz. Herkes kendi payına düşeni yerine getirirse en az kayıpla bu süreci atlatabiliriz.Ben de tüm çocuklar gibi bu süreçten olumsuz etkilendiğim.Okulumdan, öğretmenlerimden ve arkadaşlarımdan uzak kaldım.Sokaklarda rahatça dolaşabilmenin, parkta oynayabilmenin, arkadaşlarımla vakit geçirmenin ne kadar büyük bir özgürlük olduğunu anladım. Büyükler ve biz çocuklar maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak bu virüsten kurtulabiliriz.Sağlıklı günlerde tekrar yan yana olabilmek dileğiyle…

(Visited 25 times, 1 visits today)