Basit Fikirlerle Mutlu Olma Sanatı

Düşünün ki zor, sıkıcı ve bunaltıcı bir günün ardından eve geldiniz ve kendinizi iyi hissetmek için bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Ancak ne yaparsanız moralinizin nasıl düzeleceğini bilmiyor ve daha kötü hissediyorsunuz. Aslında hepimizin bir günü böyle geçmiyor mu? Moraliniz bozuk olunca da kendinizi bir boşlukta hissetmiyor musunuz?

Aslında kendinizi iyi hissetmeniz için yapabileceğiniz şeyler çok basit. Mesela çikolata yiyerek başlayabilirsiniz. Çikolatanın insanı mutlu etme özelliği kanıtlanmış bir gerçektir. Çikolata phenethylamine (PEA) içerir ve phenethylamine ise sinir sistemini uyarır, bazı salgıların salınmasını tetikler, ağrıları dindirir ve insanın kendini iyi hissetmesini sağlar. Ayrıca çikolata beyindeki serotonin seviyesini arttırır ve mutluluk hissi verir, beyni rahatlatıp gevşetir, mutluluk verir, beynin endorfin salgılamasına neden olur. Bu salgı ise mutluluk duymamızı sağlar.

çikolata ile ilgili görsel sonucu

Gülümseyin. Zorla olsa bile gülümsemek  plasebo etkisi yaratır ve bu etki farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma halidir. Beynimizin bize oynadığı oyunlardan olan bu etki bu tür durumlarda işimizi çok kolaylaştırıyor.

gülümseme ile ilgili görsel sonucu

Yardımsever olun.  Psychological Bulletin’de yayınlanan araştırmaya göre; kendiniz için değil de, başka insanlar için para harcamak, size kendinizi daha iyi hissettirecek. En mutlu insanların, en büyük vericiler olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre; bağış yaparak ve başkalarına para vererek mutluluğu yakalayabilirsiniz.

Hobi edinin. 1400 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, hobilerine zaman ayıranların kan basıncı, kortizol seviyesi ve vücut kitle indeksleri daha düşük. Yani hobisi olan kişilerin daha aktif ve sağlıklı bir hayat sürmeleri tesadüf değil. Bedeni çok fazla zorlamayan spor dışındaki hobiler bile hareket miktarını artırarak daha dinç olmayı sağlıyor. Ve bu da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor.

Hobi edinmek, kendi sınırlarınızı keşfetmenizi sağlar.

En az altı saat uyuyun. Uyumak hepimiz için çok önemlidir. Ancak her şeyin olduğu gibi fazla uyumak da zararlı. Yeterince uyumamak ya da gerektiğinden fazla uyumak insanı daha yorgun yapıyor ve bu da haliyle ruh halimizi etkileyip bizi daha agresif ve mutsuz yapıyor.

uyku ile ilgili görsel sonucu

Temizlik yapın. Yorgun bir günün ardından bir de temizlikle mi uğraşacağım demeyin. Ketchum Global Research & Analytics tarafından hazırlanan raporda 2.008 yetişkin incelendi ve ankete katılanların yüzde 72’si temiz bir evde daha iyi uyuduğunu, yüzde 80’ini daha rahat hissettiğini belirtti. Temizlik stresi azaltmıştı. Yapılan başka bir analiz ise katılımcıların mutluluğunun temiz bir alana girdikten sonra yükseldiğini ve sabit bir şekilde durduğunu ortaya çıkardı. Harıl harıl temizlik yapın demiyorum. Sadece çalışma masanızı düzenlemek veya kitaplığınızı toplamak bile sizi mutlu edebilir.

düzenli masa ile ilgili görsel sonucu

Bir defter edinin. Bu deftere istediğiniz her şeyi yazın. Hayallerinizi, o gün neler yaptığınızı yazın ya da bir şeyler karalayın. O deftere her ay beğendiğiniz bir sözü yazıp istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Daha sonra ise ortaya çıkan bu defterin sayfalarına baktıkça gerçekten mutlu oluyorsunuz.

when you feel sad bujo ile ilgili görsel sonucu

Umarım bu tavsiyelerim işinize yarar ve Bod Goddard’ın da dediği gibi “Mutluluk, elin erişebileceği çiçeklerden, bir demet yapma sanatıdır.”

http://www.elitcikolata.com.tr/ustadan-dersler/cikolatanin-faydalari/                        https://tr.wikipedia.org/wiki/Plasebo_etkisi                                        https://www.sabah.com.tr/saglik/2013/09/05/mutlu-olmanin-bilimsel-acidan-kanitlanmis-12-yolu  https://blog.quicksigorta.com/saglik/hobi-edinmenin-beden-ve-ruh-sagligina-faydalari-296  http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hayat/ev-temizligi-sizi-daha-mutlu-biri-yapabilir-mi-40784345

(Visited 176 times, 1 visits today)