Başka Bir Gezegene Taşınmalı mıyız?

Bence yaşadığımız bu mavi gezegende yaşamanın değerini anlamadıkça başka bir gezegene taşınmamalıyız.

Mavi ve güzel gezegenimizin bize sunduğu tüm güzelliklerin farkında olmak, doğayı ve bu doğada yaşayan diğer tüm canlıları korumak biz insan ırkının en öncelikli değeri olmalıdır.

Yeryüzünde insan ırkının hayatta kalabilmesi için gerekli olan tüm koşullar mükemmel bir şekilde dizayn edilmiştir. İnsan ırkı ile birlikte hayat süren diğer canlılar ise yine hayatı ve doğanın kanunlarını devam ettiren diğer mükemmel bir sistemdir.

İnsan ırkının yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan besin kaynakları ile diğer su ve hava gibi koşullar yine bu diğer canlılar tarafından sağlanmaktadır.

İnsan ırkının devamlılığı ve hayatta kalabilmesini sağlayan bu unsurların hepsini bir eko sistem olarak düşünürsek tüm bu koşulların hepsini sağlayacak bir gezegen arayışı yapmaktan ziyade elimizde olan bu sistemi korumak ve sahip çıkmak daha az masraflı ve yorucudur.

Sadece insan ırkı değil insanoğlunun hayatta kalabilmesini sağlayan birçok etken yeryüzünde mükemmel bir şekilde vardır.

Diğer canlıların hayatta kalabilmesi bizlerinde hayatta kalabilmesini etkileyen bir unsur olduğu düşünülürse sadece insanoğlunun temel ihtiyaçları değil eko sistemin diğer tüm varlıklarında hayatta kalabilmesini sağlayan bir sistem üzerine kurulmuştur.

Zaman içerinde teknoloji gelişimi ile giderek artan enerji ihtiyacı ise yeryüzünde var olan enerji kaynaklarının da ne kadar önemli ve değerli olduğunu ve bu kaynakların verimli ve dengeli kullanılması gerektiği sonucunu ortaya çıkartmaktadır.

Yeryüzünde bizler dahil diğer tüm canlıların yaşaması için gerekli olan tüm yeryüzü koşulları mükemmel bir şekilde vardır, bunlardan bir veya birden fazlasını kaybetmemiz halinde bu denge olduğu gibi bozulur ve yeryüzünde hayat sona erer.

Sonuç olarak ileride bulacağımız veya bulmayı umut etiğimiz farklı bir gezegende yukarıda tanımlı bir mükemmel sistemi kurmak, var olanı korumaktan oldukça da zordur. Bulmayı umut ettiğimiz yeni bir gezegende doğa kanunlarını baştan yaratmak ve tüm canlıların yaşaması için gerekli olan temel yaşam standartları ile gerekli olan tüm enerji kaynaklarına sahip olmak ise imkansızdan da ötedir.

Mavi gezegenimiz tüm canlıların birlikte belli bir denge ile canlıların yaşayabileceği mükemmel bir sisteme sahiptir.

Bu sebeple, gelecek hayatlar içinde yeni bir gezegen bulmak yerine mevcut gezegenimizin var oluşunu korumak için yeryüzündeki diğer tüm canlıları, tüm kaynakları verimli, çevreye ve doğaya duyarlı bir şekilde kullanmalı ve sahip çıkmalıyız.

(Visited 3 times, 1 visits today)