Başka Dünyalar

BAŞKA DÜNYALAR

GERÇEK DÜNYA VE YALAN DÜNYA
Gerçek dünya ve yalan dünya

Bilimdeki gelişmeler, başka gezegenlere yerleşmenin mümkün olup olmadığı tartışmalarını da beraberinde getiriyor. İnsanların uzayda koloni inşa etmesi, dünyanın içinde olduğu küresel iklim krizinden kaçmak için bir yol olabilir mi? Yakın gelecekte belki de bu sorunun cevabını daha çok aramamız gerekecek.

İnsanlara en yakın ve dünyaya benzer gezegen olan Mars’a sığınabilecek durumda değiller. Çünkü Mars toprağına benzer bir toprak yapısı üzerinde yapılan deneylerde ancak domates, tere ve buğday yetişebileceği anlaşılmıştır. Bu besinler insanların ömür boyu sağlıklı beslenmelerini sağlayamaz. Mars ile ilgili önemli bir diğer bulgu da henüz oraya fidan ekilememesidir.

Bitkiler, besin zincirinin ilk halkasıdır. Daha açık bir anlatımla, bitkiler olmadan bir besin zinciri düşünülemez. Örneğin, koyun ot ile beslenir, kurt koyunu yer, aslan da kurdu yer. Aynı durum bir tavuk içinde geçerlidir. O halde bitkiler olmadan hayvanlar da yaşayamaz.

Sonuç olarak, bizim için en akıllıca yol dünyanın değerini bilmek ve dünyada, dünya ile barış içinde yaşamayı becermektir. Aksi halde insanlık çok daha önemli sorunlarla karşı karşıya gelebilir. Unutmayalım ki başka bir dünya yok!

 

                                                                                                                                     

 

 


 

(Visited 22 times, 1 visits today)