Basketbol

Basketbol Dünya’da ve ülkemizde  çok sevilen spor dallarından biridir. Benimde  ilerde öğrenmeyi ve oynamayı istediğim bir spor dalı. Yaz aylarında babamla bazen oynuyoruz. Topu potaya atmak hoşuma gidiyor.

Basketbol, beş kişilik takım şeklinde topla ve elle oynanan bir bir takım spordur.  Takım oyunu olan basketbolda, yüksekliği 3,05 metre olan bir çemberden topun geçirilmesi gerekir. Basketbol 2 takımın karşılaşması ile oynanır ve her takım 5 kişiden oluşmaktadır. Basketbol maçında belirlenmiş olan sürenin sonunda karşı takımdan daha fazla sayı alan takım kazanmış sayılır. Basketbol maçı hakem, teknik komiser ve masa görevlileri tarafından kontrol edilmektedir

Dünya da çok sevilen bu spor, ilk kez James Naismith tarafından 1891 senesinde Amerika’ da  oynanmaya başlamış. O dönemde beyzbolcuların ve atletlerin antrenmanlarında tahtadan yapılmış olan bir sepetin içine topun atılmasıymış.  Ama zaman içinde gelişerek başlı başına bir spor haline gelmiş. Şimdilerde profesyonel şekilde oynanan ve dünya çapında bir yeri olan spordur.

Image result for basketball game

Basketbolda diğer sporlar gibi vücut için oldukça faydalıdır. Sosyal ve fiziksel gelişimine katkı sağlayan bir spor dalıdır. En geç 12 yaşlarında başlanan basketbol çocukların boyunun daha fazla uzamasını sağlar. Sağlıklı bir vücudumuz olur. Eğlenerek yapılan bu spor, kendimize güvenimizi artırır ve başarılı olmamıza yardımcı olur. Kemiklerimizi güçlendirir.

Yeni insanlarla tanışmamızı sağlar. Takım sporu olduğundan arkadaşlarımızla paslaşarak ortak oynamamızı sağlar. Bu paylaşmayı ve bölüşmeyi öğretir. Çok hareketli ve enerjik bu sporu izlemekte oynamakta  çok zevkli.

KAYNAK:1. Görsel, Google görsellerden alınmıştır.

2. Vikipedi adlı siteden yararlanıldı.

 

(Visited 92 times, 1 visits today)