Basketbol En Sevdiğim Spor

Basketbol elle idare edilen bir topla oynanan takım oyunudur. Takımdaki bir kişi bile görevini ihmal ederse takım başarısız olur. Basketbolda takımlar 5 kişiden oluşur. Maçta oynamadığımızda arkadaşlarımıza destek olup moral vermeliyiz. Basketbolda önemli olan kazanmak ya da kaybetmek değil, elimizden geleni yaptığımızı bilmektir. Basketbol bir takım oyunudur. Kazanmak da kaybetmek de takımın başarısıdır.

Basketbol her biri iki çeyrek olmak üzere 4 ayrı 10´ar dakikalık periotlarla oynanır. Maç asla berabere sonuçlanmaz. Eşitlik varsa eşitlik bozulana kadar 5’er dakikalık süreler eklenir. Basket topunun yaşımıza ve gücümüze göre farklı boyutları vardır Oyun hava atışıyla başlar.

Basketbolun faydaları

1 Kemik ve kaslarımız güçlenir.

2 Hızlı, suratli ve kuvvetli oluruz.

3 Sağlıklı ve dengeli besleniriz.

4 Disiplinli olur. Kurallara uymamız gerektiğini öğreniriz.

5 Takım ruhunu keşfederiz

6 Doğru koşmayı, top sürmeyi, top yakalamayı ve sıçrayarak basket atmayı öğreniriz.

7 Arkadaşlarımızla yardımlaşmayı öğreniriz. Pas vermeyi bilmeyen ve sevmeyen bir kişi basketbolda başarılı olamaz.

İyi bir basket oyuncusu olmak istiyorsak bilek atışını sorunsuz yapmayı öğrenmeliyiz. Koçumuzu iyi dinlemeliyiz. Koçumuzun antrenmanda öğrettiği hareketleri doğru ve zamanında yapmalıyız. Top sürmeyi iyi bilmeliyiz. Maçta doğru pozisyonda olmalıyız ve gözümüz sürekli topta olmalı.

Ben anasınıfında başladım basket oynamaya. Beştepe Koleji’nde de basketbol kursuna gidiyorum. Bunu hayatım boyunca devam ettirmek istiyorum. Basket oynamayı ve koçumu çok seviyorum. Arkadaşlarımı da seviyorum. Büyüdüğümde otomotiv mühendisi olacağım ama çalışmadığım zamanlarda ve pazar günleri arkadaşlarımla maçlar ayarlayacağım.

Basketbol en sevdiğim spor.

(Visited 1.177 times, 1 visits today)