Bastırılmış Kişilikler

Sakın söyleme! Dur dedim sana. Bilmemeleri gerekiyor. Kimliğini gizlemelisin ya da tek kelime dahi edemezsin. Kim olduğumu bilmezlerse ben söylememiş olurum değil mi? Gizlesem kimliğimi düşüncelerim benliğimden uzaklaşır mı? Ya kötü bir şey söylersem, hoşlarına gitmezse başıma neler gelir. Bu dünyada özgürlük var mı ki?

Hepimiz yüzümüzü gizlesek, maskeler taksak kesinlikle eşit olurmuşuz gibi geliyor. Bizi biz yapan şey kişiliğimiz değilde yüzümüzmüş gibi davransak söz gücümüz aynı olur. Güzel, çirkin, uzun, kısa diye bizi sınıflandırmalarına izin vermesek kimsenin kimseden üstünlüğü kalmaz. Peki buna gerçekten ihtiyacımız var mı? Yani insanlığımızın bir değeri olmayan dünyada kim olduğumuzun önemi kalır mı?

Düşüncelerimizi gizlemek. Hepsi bundan ibaret mi? Nasıl yani şimdi siz benim kim olduğumu bilmeseniz ben korkmadan, özgürce ifade edebilecek miyim kendimi? Bu sorunun cevabını size tereddüt etmeden veya maske takmadan verebilirim. Bunu bana sağlayan kişilere minnettarım. Konuşma özgürlüğünün ve kendim olabilmenin verdiği mutluluk gerçekten muazzam. Ben benim sadece olduğum gibiyim. Ne bir fazla ne bir eksik. Maskeye ihtiyacı yok görüşlerimin bütün saydamlığıyla karşınızda.

Bu gezegende geçireceği süre dolmuş olan bir kuşu kafesinden çıkarmak neye yarar. Uçamaz ki dilediğince. Göremez mesela farklı ülkeleri. Görseydi dünyaya bir şey değiştirebilirdi, bilemeyiz. Onu kafese tıkmak düşünceleri kafese tıkmakla aynıdır. Düşünce özgürlüğünü kısıtlamaya çalışmak yaş, din, dil, ırk ve daha birçok şeye bakarak insanları susturmaya çalışmak. Bunların hepsi yerini dolduramayacağımız boşluklara neden olur. Eğer bir bireyin kendini ifade edebilmek için düşüncesi yok ise bulunduğu toplum ve imkanların ne kadar umutsuz, iç karartıcı olduğunu apaçık ortaya koyar. Ancak onun susturulmaya çalışıldığı bir toplum çoktan yok olmuş demektir. Susturulmaya çalışmak, kısıtlanmak size söyleyeceklerinizin değersiz olduğunu hissettirebilir. Tam tersidir aslında. Ne kadar susturulmaya çalışırsanız o kadar sesli çıkar düşünceleriniz, susturulamaz olur. Ağzınızı kapatabilirler lakin asla görüşlerinizi kafanızdan çekip alamazlar.

 

İlgili resim

Kendiniz olmak için maskeye ihtiyacınız yok dilediğiniz şeyi yüreğinizden geldiği gibi söyleyebilirsiniz. Tabii bunu başkalarını etkilemeyecek bencil bir yöntemle değil insan haklarının izin verdiği şekilde yapmalısınız. Ayrıca karakterinizi oluşturup kendinizi bulmaya çalıştığınız zamanlarda sizi söyledikleri olumsuz, duyarsız sözlere de aldanış etmemelisiniz. Eğer hala maskeye ihtiyaç duyuyorsanız o kişiliğinizden utandığınız ve olduğunuz gibi biri olmak istemediğinizi gösterir ve kim olduğuna dair en ufacık fikri olmayanlar er ya da geç bununla yüzleşmek zorunda kalır.

(Visited 180 times, 1 visits today)