Batıl İnanç mı yoksa Geçmişin Bildikleri mi?

Günümüzde geçmişten  beri gelen batıl inançlar bu aralar nedense insanlar arasında çok fazla konuşuluyor. Toplumun hemen hemen her kesiminde az çok batıl inancı olan insanlar vardır. Hatta bunların büyük bir kısmı belki de uyguladıkları veya inandıkları şeylerin batıl inanç olduğunu bilmediklerine bahse girerim. Bu batıl inançları saymam gerekirse sayabileceğimi sanmıyorum ama bir kaç örnek verebilirim. Mesela; gece tırnak kesmenin günah olduğu, düğünden önce gelini görmenin uğursuzluk olduğu, keza kara kedi görmenin kötü bir şeye yol açacağı gibi ve daha niceleri. En mantıklı veya makul diye bildiğiniz bir kişinin bile geceleyin tırnağını kesmediğine şahit olabilirsiniz.

Asıl kendimize sormamız gereken soru : Neden insanların batıl inançları vardır? Yani demek istediğim niye insanlar böyle şeyler uydurup ( benim görüşüm lütfen okuyan kişi alınmasın.) hayatını o inançlara göre sürdürüyor?

Bunun birinci sebebi bana göre, insanların kendi içlerinde yarattıkları korkular ve endişelerdir. Mesela kapalı alanda şemsiye açtım uğursuzluk peşimi bırakmıyacak diyor ve gerçekten de öyle oluyor. Ama böyle olmasının sebebi batıl inancın gerçekten var olması değil kişinin hayatını buna inanarak yaşıyor olmasıdır.  Başka bir deyişle, bir şeye gerçekten çok inanıyorsanız, derinde olacak bir şeyi kötü olarak bekliyorsanız, gerçekten de bazen kötü bir şey başınıza gelebiliyor. Çünkü enerji enerjiyi çeker. Dolayısıyla, iyi enerji iyi olayları, kötü enerji de kötü olayları çeker. Bu yüzden daima iyi şeyleri düşünmemizde fayda var. Babaannemin dediği gibi: “İyi düşün, başına iyi şeyler gelsin”.  İnsanlar bazen kendilerini batıl inançlara o kadar çok kaptırıyorlar ki, mesela kötü bir şey beklerken işin iyi sonuçlanmasına şaşırabiliyor ve bu iyi sonucun bile kötü olabileceğine inanıyorlar.

Bir diğer sebebi ise, bütün batıl inançların altında aslında geçmişte yaşanan bazı tecrübelerin yatmasıdır. Mesela, gece tırnak kesmenin ne gibi bir uğursuzluğu olabilir ki? Muhtemelen çok eskiden gaz lambası veya mum ışığında tırnak kesmeye çalışırken derisini de kesen insanlar tarafından söylenmiştir. Aynı şekilde, merdiven altından geçerken, muhtemelen birisi kafasını merdivene çarpmıştır. Veya diyelim ki, gece kara kedi görmüş bir insan aniden korkmuştur ve yuvarlanıp düşmüştür. Dolayısıyla da, zavallı kara kedi uğursuz olmuştur.

Bunun gibi daha nice örnekler verebiliriz. Bana göre, en doğrusu kendimizi bu tür şeylere fazla kaptırmamamızdır. Hayata daima pozitif bakıp, her zaman başımıza iyi şeylerin geleceğini düşünmemiz gerekir. Ben bunun gerçekten işe yaradığını düşünüyorum.

 

(Visited 18 times, 1 visits today)