Batıl İnançlar

Merhaba, ben Alin!  İnsanlar bazı canlıların ve sayıların uğursuzluk getirdiğine inanır. Örneğin benim babam. Kendisi 37 yaşında. Sokakta kara bir kedi görünce saçını çekiyor. Annem  de kara kedi görünce saçını çekiyor. Bu batıl inançları bana çok garip geliyor.

Acaba ben de büyüdüğümde bu gibi şeylerin uğursuzluk getirdiğine inanacak mıyım? Aslında ben hiç inanmak istemiyorum. Çünkü bir canlının uğursuzluk getirdiğini düşünmek bence biraz üzücü. Düşünsenize bir canlıyı görünce uğursuzluk getirmesin diye saçımızı çekmek gibi bazı hareketler yapabiliyoruz. O anda karşımızdaki canlının hissettiği tek şey kendini yalnız hissetmek olur.

Bizim evimizde beyaz bir kedimiz var. Annemle babamın evimizdeki kediye karşı böyle büyük bir sevgi hissedip, kara kediye karşı besledikleri önyargı, bana ayrımcılık olarak geliyor. Annemle babam bu inanışın küçüklüklerinden kaldığını ama artık bu davranışı bırakmaları gerektiğine karar verdiler. Bu yüzden artık annem ve babam da böyle yapmıyor. Ben de kesinlikle büyünce yapmayacağım.

Bazı insanlar da 13 sayısının uğursuzluk getirdiğine inanır. Bu batıl inançtan dolayı bazı otellerde 13 numaralı oda yapılmıyormuş. Bunların doğru olmadığına ve bir canlını veya sayının uğursuzluk getirmeyeceğine inanıyorum.

(Visited 20 times, 1 visits today)