Batıl İnançlar

Yıldız kayarken dilek tutmak, merdivenin altından geçmemek, dört yapraklı yoncanın şans getirdiğine inanmak… Bunlar gibi yüzlerce bilimsel bir açıklaması olmayan, bir mantığa yatmayan inanışlar vardır. Bu inanışların kökeni çok eski uygarlıklara dayanmaktadır. Peki, 21. yüzyılda bile hala bu inanışların devam etmesi biraz tuhaf değil mi?

İnsan psikolojisi çabuk etkilenebilen bir yapıya sahip olduğundan ötürü çevresindeki insanların sergilediği davranışları benimsemeye yatkındır. Halk arasında buna “sürü psikolojisi” adını veririz. İnsanlığın şimdiki zamanla kıyaslarsak yüzyıllar önce, gelişmemiş olduğu dönemlerde kah dinsel faktörler kah o zamanın güncel olayları nedeniyle bu tür inanışlar doğmuştur. Uygarlıklar da birbirlerinde gördüğü bu inanışlardan etkilenerek bunları benimsemişlerdir. Böylelikle günümüze kadar artık yerel olmaktan çıkıp evrensel hale gelmişlerdir.

Şimdi, nasıl ortaya çıkıp bu denli yayılabildiklerini biliyoruz ama neden günümüz dünyasında bile hala bu tür inanışlar devam ediyor? Hiç bir merdivenin altından geçince başınıza kötü bir şey geldi mi? Eğer cevabınız evet ise muhtemelen bu nedenden ötürü hala bu tür batıl inançlara sahipsiniz. Aslında bunun mantıklı bir açıklaması vardır. Ünlü yazar Joseph Murphy, insan psikolojisiyle ilgili bir kitabında her şeyin bilinçaltında başlayıp orada son bulduğunu söylemiştir. Yazarın burada kast etmek istediği şey, insan ne inanırsa başına onun geldiğidir. Bu bilinçaltımızın yaydığı enerjiyle alakalıdır. Yani merdivenin altından geçince başınıza kötü bir şey geleceğini düşündüğünüz için kötü bir durumla karşılaşırsınız. Aslında bu durumun merdivenin altından geçmenizle en ufak bir ilgisi yoktur. Ya da tavşan ayağının sizi koruyacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sadece buna inandığınız için güvende hissedersiniz ve belki de onu yanınızda taşıdığınızda bu yüzden kötü bir durumla karşılaşmazsınız.

Hayat müthiş bir düzen üzerine kurulmuştur, ne kadar saçma dediğimiz bir şeyin bile biraz araştırdığımızda bir açıklamasının olduğunu görürüz. İslam dininde insanların tuvalete sol ayakla girmesinin emredilmesinin nedeni günümüzde yapılan araştırmalara göre, insanın ayakta kriz veya felç geçirdiği zaman eğer bedenin ağırlığı sağ ayak üzerinde olursa sırtüstü ve eğer sol ayak üzerinde olursa yüzüstü düşeceği böylelikle insan tuvalete gireceği zaman, sol ayağı yukarıda ve sağ ayağına basarak adım atması halinde, düşeceği zaman sırtüstü ve tuvaletin dışına düşeceğindendir. Bunun gibi birçok örnekle karşılaşabiliriz. Bu yüzden bize sağlık ve mutluluk getirecek bizi iyi yönde etkileyecek şeylere inanalım, evrene iyi enerjiler gönderelim ki başımıza iyi şeyler gelsin.

(Visited 116 times, 1 visits today)