Batıl İnançlar

Hepimizin de bildiği üzere çevremizden ya da ebeveynlerimizden gördüğümüz bazı batıl inançlar vardır. Peki ya bu batıl inançlar bizi rahatlatmak için midir yoksa tam tersine bizi rahatsız etmek için midir orası muamma.

Büyüklerimizden gördüğümüz bir batıl inanç da kara kedidir. Bunu mantıklı bir bakış açısından baktığımızda çok saçma olduğunu görebiliriz. Neden iki kişinin arsından masum bir siyah kedi geçtiğinde onlar kavga edecek deriz ki? Çoğu insan fark etmese de aslında burada bir ırkçılık söz konusu. Belki de bunun doğuşu bir insan siyah kedileri sevmediğinden olabilir. Peki bu batıl inanç gerçekleşse rahatsız, gerçekleşmese rahat hissederiz. Ya da mesela hamile kadın aş erirken neye bakarsa çocuğu ona benzeyecektir. Böyle bir şey olabilir mi? Bunun gayet bilimsel bir açıklaması vardır. Anne ve babadan gelen genler…

Ülkemizde de sıkça bulunan bu tür batıl inançlar çoğu insanı rahatlatır. ”Ah! Bugün de aramızdan kara kedi geçmedi. Kesin kavga etmeyeceğiz…” gibi düşüncelerle karşılaşabileceğimiz gibi ne kadar saçma bir şey olduğunu düşünen insanlarla da karşılaşabiliriz. Rahatlamak ya da rahatsız olmak size kalmış.

(Visited 136 times, 1 visits today)