Batıl İnançlara Ne kadar İnanmalıyız ?

Dünyada birçok batıl inanç vardır ve bu batıl inançlara inananların sayısı pek de az değildir . Batıl inançlar insanlar tarafından uydurulmuş inançlardır ve din ile hiçbir alakası da yoktur . Birçok ülkelerdeki batıl inançlar kara kedinin uğursuzluk getirmesi , 13 sayısı ve merdiven altından geçersen uğursuzluk getirmesi gibi şeylerden ibaret . Peki bu inançlar nasıl ortaya atılmıştır . Denenmiş midir yoksa insanları korkutmak için mi ortaya böyle iddialar atılmıştır .

Batıl inançlara inananların en başlarda bildikleri şey kara kedinin uğursuzluk getirmesidir .  Kara kedinin uğursuzluk getirmesi batıl inancının kökleri Ortaçağdaki Hristiyanlar kara kediyi karanlıkla , uğursuzlukla , cadılıkla hatta şeytan ile bağdaştırmışlar . Halbuki bu bir yalandır . Sırf kedinin rengi siyah diye kediyi şeytana benzetmek biraz absürttür . Çoğu insan evlerinde kedi besliyor ve de birçoğunun evlerinde siyah kedi besliyorlar . Herhangi bir kara kedi sahibine sorun , ne cevap veriyorlardır bir düşünsenize . Kara kediler uğursuzluk getirmez , tam tersi sizin içinizi ferahlatır .

Başka bir batıl inanç ise 13 sayısının uğursuzluk getirdiği sayılmaktadır . Bu inanç yeniden Hristiyanlığa dayanmaktadır . 13 sayısı hakkında birçok teori ortaya atılmıştır ve de bu teorilerin en bilindiği ise İsa’nın Son yemek olarak bilinen ve Romalılar tarafından ele geçirilmeden önceki havariler ile yediği son yemekteki 13. kişi olan Yahuda onu ele verdiği için 13 sayısı uğursuzluk sayılır . Bu şans mıdır yoksa başka bir şey midir bilemem ama bir sayıya bu kadar yüklenmesini hiç de doğru bulmuyorum .

Merdiven altından geçme ise başka bir batıl inançtan başka bir şey değildir . Eğer bir merdiven açık ise üçgen oluşturur . Doğu ve batıda da üçgen kutsallığı simgelemektedir . Eğer bir insan merdivenin altından geçerse yani üçgenin içinden geçerse bu giren kişinin orada oluşturduğu kutsallığı bozduğuna inanılır .

Örneğin bu batıl inancı ülkemizde sıklıkla yaparlar . Uzun bir yolculuğa çıkan birinin arkasından su dökmek . Bulgaristan , Türkiye ve bunun gibi ülkelerde birinin uzun bir yolculuğa çıkarken arkasına su dökmek  iyi şansı temsil eder . Bu iyi şansın yaver gideceğinin ve de yolculuğunun güzel ve eğlenceli geçeceğine inanılır .

Ve yoncaların arasına girip de dört yapraklı yonca aramayanınız yoktur . Peki neden ararsınız ki dört yapraklı yoncayı . Tabi ki de bulan insana şanslılık getireceğini düşündükleri için . Bence bu çok yanlış bir algı çünkü doğada sadece nadir bulunduğu için şanslılık getireceğini düşünmek ne kadar doğrudur bilemiyorum .

Sizin ne  kadar batıl inançlara bağlı olduğunuzu bilmiyorum ama benim hiçbir batıl inanç ile uzaktan yakından bağlantım yoktur .

(Visited 7 times, 1 visits today)