Batıl İnançlarımız

Batıl inançlar günümüzde insanların hayat standartlarımı etkileyen bir durum olabiliyor.Bu duruma dur demek isteyen bir sürü insan var fakat batıl inançlar bazı insanları da etkisi altına almış durumda.İnsanlar batıl inançlara inanıyor ve bazen inanmaktan öteye geçip onlarla yaşıyorlar.

Bu batıl inançlara örnekler verilmesi gerekirse bunlardan belki binlerce var fakat ben sadece herkesin bildiklerinden bahsedeceğim.Mesela iki tane insanın arasından siyah renkli bir kedi geçerse o iki insanın arasında tartışma çıkar ve bu batıl inançlarda arasından kara kedi geçmesi olarak yorumlanır . Batıl inançların doğru olduğu zamanlar da olabiliyor tarihte aralarından kara kedi geçip kavga eden bir sürü insan olduğu söyleniyor:Kavga etmek ile ilgili olan batıl inançlardan biri de elden ele makas veya bıçak geçirmek.Eğer bir insan elindeki makası karşısındaki kişiye verirse onlar kavga ederler bu bıçakta da aynı şekilde olur .

Akşam sakız çiğnemek çok kötüdür derler sebebinin ne olduğunu sorduğumuzda ise gece sakız çiğnendiğinde aslında sakızın ölü eti olduğu söylerler. Ne kadar da saçma sabah çiğnenen sakız gayet normal ama akşam çiğnenen sakız ölü etidir.Akşam yapılan şeylerin çoğu batıl inanca dönüşmüş aslında mesela akşam aynaya bakanın ömrü kısa olurmuş bu da çok ama çok saçma sabah bakıldığında hiçbir şey olmaz. Akşam tırnak kesilmez çünkü ömrün kısalır derler akşamları bazı şeyleri yapmamak gerekir kısaca.

En değişik bulduğum batıl inançlardan bazıları şunlardır. Bir adam iki kadının arasından geçerse sözü geçmez. Odanın ışığını evin erkeği yakarsa o ev daima nur içerisinde ve bereketli olur. Bir kadın iki erkeğin arasından geçerse çocuğu olmaz.Bunlar çok saçma bulduğum bazı batıl inançlar fakat bunlara inanan insanlar var mesela bir kadın iki erkek gördüğü zaman aralarından geçmemek için kenardan dolanır çünkü çocuğu olmayacağını düşünür.Bu aslında normal bir durum değildir ve bence ruhsal ve psikopatça bir olaydır.

Fal da aslında batıl inanç gibi bir şeydir çünkü falda da kahvenin telvesinden kalan bana göre saçma ama inanan insanlara göre çok mantıklı olan şekiller vardır ve kendini falcı olarak nitelendiren insanlar bu şekillere bakarak kahveyi içen kişinin hayatına bağlı yorumlar yapar ve insanlar buna inanırlar mesela falda ay şekli belirdiyse o kişinin çok uzun zamandır istediği bir dileğin gerçek olacağı anlamına gelmektedir.

Yani kısacası batıl inançlara ve fallara inanmayan ve çok fazlasıyla saçma bulan biriyim çünkü falda beliren minicik bir figürden ya da sabah çiğnediğim sakızı akşam çiğnediğimdeki farkı ben çok manasız buluyorum.

 

 

(Visited 33 times, 1 visits today)