Bayan Peregrine ‘in Tuhaf Çocukları

Yaklaşık bir buçuk aydır içinde bulunduğumuz ve muhtemelen birkaç ay daha içinde bulunacağımız bu karantina sürecinde hepimiz vakitlerimizi olabildiğince kaliteli ve yararlı geçirmek için çeşitli aktiviteler arıyoruz. Ve gittikçe uzayan bu süre içinde aktivite bulmak giderek zorlaşıyor.   Bir süredir izlemek istediğimiz filmleri ve dizileri hepimiz çoktan izleyip yenilerini bile bulduk, örgü örmek gibi daha önce denemediğimiz şeyleri denedik fakat günün sonunda çoğumuzun en çok keyif aldığı klasikleşmiş aktivitelerimiz. Bu aktivitelerin başına gelen kitap okumak çoğumuz gibi benim de en çok vakit geçirdiğim. Fakat süre uzadıkça listemizdeki kitap sayısı giderek azalıyor ve okumak için yeni kitap önerilerine ihtiyaç duyuyoruz ve benim de sizlere bir önerim var.

Bu süreçte bayadır okumak istediğim ‘’Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları’’ serisine başladım.2016 yılına Tim Burton tarafından filmi de çekilen bu seri dört kitaptan oluşmakta. Şu ana kadar ilk iki kitabı okudum ve kısa süre içinde kalan iki kitabını da okuyacağımı düşünüyorum. Sürükleyici bir bilim kurgu serisi olan bu kitap küçüklüğünden beri büyükbabası Abe Portman’ın tuhaf ve inanması güç hikâyeleriyle büyüyen on altı yaşındaki Jake Portman’ın büyükbabasının şüpheli ölümüyle başlıyor. Büyükbabasının şüpheli ölümünden sonra olanların nedenini araştırmaya başlayan Jake Portman kendisini dedesinin anlattığı hikâyelerin için de 70 yıl önce savaşta bombalanarak yıkılmış olması gereken bir yetim yurdunda bulur. Bu yurdun sakinleri kendisi gibi tuhaf ama bir o kadar da gizemli yeteneklere sahip genç öksüzlerle karşılaşır. Bu tuhaf çocuklar Bayan Peregrine in kanatları altında yaşamlarını sürdürmektedirler. Ancak bu çocuklar yaşamlarını sadece Jake Portman  ve ölen büyükbabası Abe Portman  tarafından görülebilen canavarlardan kaçarak ve onlarla  savaşarak geçirmek zorundadırlar ve Abe in ölümünden sonra onlara yardım edebilecek tek tuhaf olan Jake onlara yardım etmek ve ailenin bir parçası olmak için çabalar. Kitap ilgili daha fazla detay vererek bu harika kitabı okumanıza engel olmamak için konusu dışında diğer özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Kitap anlatılan gerçek üstü karakterler için yeterine görsel içermekte fakat sahip olduğu güçlü betimleme sayesinde resimler olmadan da karakterleri anlamak ve hayal etmek oldukça kolay.

Bu olağanüstü zamanlarda evde geçirdiğimiz bu uzun sürede okumak için okurken sizi hem düşündüren hem de içiniz de merak duygusu uyandıracak bir kitap arıyorsanız’’ Bayan Peregrine ‘i Tuhaf Çocukları’’ serisi sizin için biçilmiş bir kaftan olacaktır.

(Visited 48 times, 1 visits today)