Baykuşlar

Aslında baykuşlar çok etkileyici ve ilgi çekici hayvanlardır. Birçok hayvana benzer özellikleri dışında bambaşka özelliklere de sahiptirler. Baykuşların bazı özellikleri keskin pençeleri olması, kalın ve sert tüyleri olması, yırtıcı olmaları, altmış yetmiş yıl kadar yaşamaları,renklerinin genelde beyaz olması ve buna benzeyen diğer bir çok özellik daha. Fakat baykuşların insanları ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenleri en çok heyecanlandıran özellikleri kafalarını bütün canlılardan farklı olarak iki yüz yetmiş derece kadar çevirebilmeleridir. Bir diğeri ise gözlerinin çok büyük olması sebebiyle gözlerinin yuvalarında hareket edememesidir. Belki de bu yüzden kafalarını oldukça fazla çevirebilmektedirler.

Baykuşlarda Üreme Nasıl Gerçekleşiyor?

Baykuşlarda yaklaşık olarak dişi tek seferde on yumurta yumurtlayabiliyor fakat bu yumurtalardan çıkan bütün yavrular hayatta kalamıyor.

Baykuşlarda yumurta yaklaşık olarak otuz-kırk gün kuluçkada kalıyor, bu sayı bazı durumlarda artıyor.

Baykuşların Görme Ve İşitme Yetenekleri

baykus-goz

Baykuşların görme yetenekleri bir çok canlıya göre daha farklı ve kuvvetlidir. Görme yetenekleri ile ilgili en değişik özellik baykuşların mavi rengi ayırt edebilen tek kuş türü olmaları ve mor ötesi görüş yeteneğine sahip olmalarıdır. Neredeyse bütün ışıkları görebilir ve nereden geldiğini, tehlikeli olup olmadığını anlayabilirler. Böylece dişi baykuş yavrularını gelebilecek bir tehlikeden korumuş olurlar.

Baykuşların işitme yetenekleri de görme yetenekleri kadar güçlüdür. Zifiri karanlıkta hiç kimsenin görmediği şeyleri görebilir, duymadığı şeyleri duyabilir. Hatta hiçbir sesin olmadığı ortamda yere düşen iğnenin sesini bile duyabilir.

Baykuşların kulakları perdelidir, uçuş anında rüzgardan etkilenmemek için perdeyi kapatır, işleri bitince yeniden açarlar.

Baykuşlar Ne İle Beslenir?

Baykuşlar etçil hayvanlardır.

Genelde fare tavşan gibi güçsüz hedefleri seçer fakat tam bir gece avcısı olduğu için geceleri atmaca, şahin, kartal gibi vahşi kuş türlerini de avlayabilir. Baykuşların bazı türleri vardır ki çok vahşilerdir. Örneğin; baykuşların en büyük ve en yırtıcı türü olan ‘Puhu Baykuşu’ kümes hayvanlarını bile avlayabilir. Bunun dışında baykuşların yüz yirmi üç türü daha vardır. Bunlardan en çok bilinenleri ‘ Cüce Baykuş’ (adı cüce olsa da küçük bir tür değildir), puhu, kukumav ve alaca baykuş türleridir.

(Visited 350 times, 1 visits today)