Bayrak Yarışı!

İnsanoğlu tarih boyunca Dünya’nın uydusu olan Ay’ı hep merak etmiştir. 20.yüzyılda teknolojinin ilerlemesi ile birlikte Ay’a ulaşmak için gelişmiş ülkeler birbirleri ile yarışmıştır. Bu yarışta ipi göğüsleyen ülke Amerika olmuştur.

2.Dünya Savaşı bitmiş Müttefik Devletler savaşı kazanmış ancak daha sonra Dünya hızla iki kutba bölünmüştü. Birisinin liderliğini ABD yaparken diğerinin liderliğini SSCB yapıyordu. Bu iki ülke arasındaki Soğuk Savaş her alanda büyük mücadelelere sahne oluyordu. Bu mücadelelerden belki de en önemlisi olanı uzay yarışıydı. Ay’a ilk önce ABD mi yoksa SSCB mi uzay aracı gönderecek ve bayrağını dikecekti? Bu yarışı hangi ülke kazanacaktı?Zamana karşı amansız bir mücadele başladı. Her iki ülkede tüm imkanlarını bu uğurda ortaya koydu. Amerika Başkanı Kennedy 1970’lere gelmeden önce Ay’a insan göndereceklerini açıkladı. NASA Ay’a gönderilmesi için Apollo 11 uzay aracını tasarladı ve Ay’da uygun iniş sahalarını araştırdı. Bu yolculuk için en deneyimli mürettebat seçildi.  Bu kişiler Neil Armstrong, Edwin Eugune “Buzz” Aldrin ve Michael Collins’di. Bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra 16 Temmuz 1969 tarihinde saat 9:32’de roket ateşlendi ve 75 saatlik yolculuktan sonra Apollo 11 Ay’ın yörüngesine ulaştı. 20 Temmuz 1969 tarihinde saat 20:18’de astronotlar Apollo 11 Ay yüzeyine iniş yaptı. Tüm Dünya nefesini tutmuş Dünya’nın tarihini değiştirecek olan bu muhteşem olayı televizyonlarda canlı olarak izliyordu. Yaklaşık 6 saat sonra 21 Temmuz 1969 tarihinde saat 01:56’da Apollo 11’in kapısı açıldı Neil Armstrong ve Edwin Eugune “Buzz” Aldrin Ay yüzeyine iniş yapan ilk insanlar oldu.  Astronotlar Ay yüzeyinde büyük bir heyecan, mutluluk, korku, merak ve gurur ile yürümeye başladılar. Bu uzay yarışını ABD kazanmıştı ve şimdi ABD bayrağını Ay’ın yüzeyine dikecekler, ABD’nin şanlı bayrağı Ay’ın yüzeyinde dalgalanacaktı. Neil Armstrong, Buzz Aldrin’e döndü ve ona bayrağı dikeceği yeri işaret etti. Buzz Aldrin, Armstrong’a işaretlerle bayrağın kendinde olmadığını belirtti. Bayrak Armstrong’da da değildi. Tüm bu anlar canlı yayını izleyenler tarafından kahkahalarla karşıladı. Büyük işler başaran iki astronot son dakika komik duruma düşmüştü.

Mesele Dünya’ya döndüklerinde anlaşıldı. Uzay yarışına teknolojik olarak mükemmel derecede hazırlanan ABD, Apollo 11’e bayrağı koymayı unutmuş ve Ay’ın yüzeyine bayraklarını dikememişti.

kaynak:https://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/apollo-11-astronotlarinin-ay-yolculugu-423828.html/amp

(Visited 239 times, 1 visits today)