Be My Eyes

Hayatımızın merkezine taht kuran teknolojinin bizlere olan faydası yadsınamaz. Bizler onu en iyi şekilde kullanmalı, topluma, kendimize yararımız dokunmalı. İnternet bilgiyle dolu ancak bu bilgilerin yarısını kirli bilgi oluşturduğundan ikisi arasındaki ayrımı yapmayı bilmeliyiz. Doğruluğunu sorgu sual etmeli her gördüğümüze inanmamalıyız. Bunun için yaptığınız araştırmalarda kaynakça olarak üniversitelerin araştırmalarını tercih edebilir onlara daha rahat güvenebiliriz.

Teknolojiyi doğru kullanmak yalnızca araştırma yapmaktan geçmiyor tabii ki de. Hayatımızı kolaylaştıran, bize birçok fayda sağlayan uygulamalar bulunmakta. Bunlardan birini sizlerle paylaşmak faydalanmanızı sağlamak için yazıyorum.

Aslına bakarsanız bu uygulama kendi hayatınızı kolaylaştırmaktan çok başka insanların hayatını kolaylaştırmak üzerine kurulu. Bana faydası yoksa beni ilgilendirmez diyerek okumayı yarıda kesmemenizi rica ediyorum. Başkasına yardım etmenin insan psikolojisine etkisi o kadar büyük ki… Genellikle verdiği mutluluk tarif edilemez ve paha biçilemez boyuttadır. Elbette sizler de bu mutluluğu en az bir kez yaşamış ve bu söylediklerimin bilincinde olarak okuyorsunuzdur.

Sonradan görme yetisini kaybetmiş biri gördüklerini, kafa karıştıran, yorucu ve sürekli değişen renkler ile bir parlaklık olarak anlatıyor ve karanlığı özlediğini ekliyor. Ne tuhaf değil mi belki de büyük bir çoğunluğumuz görebildiklerinin siyahtan ibaret olduğunu düşünüyordu.

Birtakım yanlış kullanılan ilaçlar, radyasyon, kazalar; ameliyat esnasında yapılan ufak bir hata, kalıtımsal retina bozuklukları gibi etkenler görme engelliliğine sebep oluyor. Anlayacağınız herkesin başına gelebilir. Bugün kimsenin yardımına ihtiyacınız olmasa bile yarının güvencesini kimse veremez.

Birinin gözleri olmak istemez misiniz? Birilerine yardım etmek kulağa çok hoş gelmiyor mu? Üstelik bunu evde otururken, tatildeyken, toplu taşıma kullanırken, anlayacağınız nerede kiminle olursanız olun fark etmeksizin yapabilmeniz için sizlere sunulan bir sistem kurulmuş bu sistemi de parmaklarımızın ucuna telefonlarımıza yerleştirmişler. ‘‘Be My Eyes’’ isimli bu uygulama indirdiğinizde size görme engelli mi yoksa gönüllü olarak mı uygulamayı indirdiğinizi soruyor. Daha sonra ise karşı tarafa hangi dillerde yardımcı olabileceğinizi seçmenizi istiyor. Ardından siz de bu iyilik dolu uygulamanın bir parçası haline geliyorsunuz. Görme engelli bir birey yardıma ihtiyacı olduğunda bu uygulamayı kullanarak bir gönüllüyü arıyor ve hangi konuda yardıma ihtiyacı varsa bunu telefonun diğer ucundaki bireyle paylaşıyor. Gönüllü taraf ise istek doğrultusunda yardımcı oluyor. Kafanızdaki soruları çözümlemek için bu yardımların neler olabileceğine dair örnekler vermek gerekirse; giyeceği kıyafette yapmak istediği renk kombininden bir ürünün son kullanma tarihini okumanıza kadar her şey olabilir.

Ancak sorun şu ki bu uygulamayı gönüllü olarak kullanan insan sayısının görme engelli olarak kullanan insanlardan kat kat fazla olması. İlk başta bunun çok iyi olduğu düşünülse ve bu oran için sevinilse de diğer yandan görme engellilerin bu uygulamadan haberdar olmadığını da düşünebiliriz. Bu uygulamayı gönüllü veya görme engelli fark etmeksizin çevrenizdeki insanlarla paylaşmanız çok önemli. Kazandıracağınız her üye bir görme engellinin hayatını kolaylaştıracak. Telefonunuzda ‘App Store’ veya ‘Google Play Store’ bulunuyorsa linkini vereceğim internet sitesine erişim sağladıktan sonra sol üstte bulunan ‘Download App’ butonuna tıklayarak uygulamayı kolaylıkla indirebilirsiniz.

Uygulamayı indirmek için: http://bemyeyes.com/

Kaynakça: http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/02/150226_gorme_engelli_karanlik

 

(Visited 115 times, 1 visits today)