Ben Artık Yıldızları Görmek İstiyorum

Bugün sizlerle uzun zamandır gözlemlediğim ve bizler için büyük kayıp olan bir konuyu paylaşmak istiyorum.

Gece dışarıya çıktığım zaman kafamı yukarıya kaldırdığımda bütün gökyüzünü bembeyaz yapan, parlaklıklarıyla süsleyen ve baktıkça beni mutlu eden yıldızları hep görmek istemişimdir ancak hiçbir zaman bu isteğimi gerçekleştiremedim. Çünkü büyük bir şehirde yaşıyorum. Bildiğiniz üzere kentlerde, şehirlerde çevre kirlilikleri çok fazla görülmekte. Bunlardan biri olan ışık kirliliği de diğerleri gibi birçok şeyi olumsuz etkilemesinin yanı sıra bence en çok yıldızları etkiliyor.

Bu yüzden çoğu insan yaşadıkları şehirleri terk etmeye başladı ve kasaba gibi yerlere yerleşmeye başladı. Peki nedir bu kirlilikler? Hava kirliliği, su kirliliği, ses kirliliği, toprak kirliliği.

Bunların oluşmasına sebep olan şey nedir? İnsanoğlu.

Bu kirliliklerin oluşmasına sebep olup sonra onlardan kaçmak ne garip değil mi? En başta söylediğim gibi çevre kirlilikleri hayatımızı çok fazla olumsuz etkiliyor. İnternette biraz araştırma yaptım ve bu kirlilikler yüzünden var olan eko sistemin bozulduğunu, birçok canlıya zararı olduğunu, özellikle ışık kirliliği sebebiyle her gece binlerce kuşun öldüğünü öğrendim.

Yerlere gelişi güzel çöp atmak, gereksiz ses çıkarmak ve gereksiz ses çıkaran eşyalar kullanmak, gereksiz ışık yakmak – işte bu gece yıldızları göremememizin nedeni – havaya zehirli gazlar salmak – çoğunlukla sanayi ve fabrikalar sebep oluyor- Bunlar insanların hayatını olumsuz yönde etkiliyor ve ne yazık ki bunların hepsi bizim yüzümüzden oluyor. Aslında bunların sorumlusunun bizler olduğunu bildikten sonra şikayet etmek ya da etrafa kızmak hiçbir şeyi değiştirmez. Sadece bunları dile getirerek bazı insanların bilinçlenmesini ve bu konuda duyarlılık sahibi olmasını sağlayabiliriz. Bunları değiştirmek bizim elimizde. Daha fazla şikayet etmek yerine bir an önce birtakım şeyler yapmaya başlamalıyız. “Yalnız taştan duvar olmaz”  diye düşünüp yapabileceklerimizi küçümsememeliyiz. Gerçekten hep beraber bir şeyler yapmaya başladığımızda dünya üzerinde birçok şeyi değiştirebileceğimize, bundan sonraki nesillere daha temiz, yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize inanmalıyız.

Umarım bundan sonra bazı şeylerin farkına varıp bir şeyleri değiştirmeye çalışırız. Çünkü ben artık yıldızları görmek istiyorum.

(Visited 404 times, 1 visits today)