Ben Zaten Güzelim

https://youtu.be/cUJttxsxIDU

Bella Hadid’in son paylaştığı fotoğrafı gördünüz mü? Eminim bu fotoğrafa bakıp onun gibi olmak isteyen binlerce genç kız vardır. Onun gözleri gibi çekik gözler onun cildi gibi pürüzsüz bir cilt ve onun bacakları gibi ince uzun bacaklar isteyen binlerce genç kız; hatta sadece istemekle kalmayıp onun gibi olmaya çalışan binlerce genç kız daha bulabilirim size.

Bilmem farkında mısınız ama günümüz gençliği, sosyal medya, televizyonlarda gördüğümüz o herkesin aşık olduğu mükemmel mankenler ve kendini sırf 34 beden olduğu için mükemmel zanneden cahil, kendini beğenmiş kızlar tarafından yönetiliyor. Podyumlara sadece 32-34 beden mankenler çıkararak her yerde diyet yemek reklamı yaparak sabahtan akşama kadar aç kalıp vücuduna acı çektiren ve kendinden hiçbir zaman memnun olmayan kızlar büyütüyoruz. İnsanlara kilo vermeleri gerektiğini, çok kilo aldıklarını, güzel görünmediklerini söylüyoruz. Çoğu genç kız neredeyse her gün
” Sen biraz kilo mu versen?”
“Yaz diyetine ne zaman başlıyorsun?”
“Sen de amma yedin…”
“Şu sıralar çok yiyorsun…
“Kulakların kepçe mi seninn? ”
“Dudakların yok farkındasın dimi?”
Tarzında birçok yargıya maruz kalıyor. Bu cümlelerden sıkılan ve daha fazla duymak istemeyen insanlar da çözüm yolu olarak diyete girmeyi ve kendilerini değiştirmeyi seçiyorlar. Sırf bu sözleriniz yüzünden estetik ameliyatı olan, Bulimia ve anoreksiya hastalıklarına yakalanan kızlar var. Mental problemleri, fiziksel olarak da kişiyi etkiliyor ve bu sözlerinizle incecik olup hiçbir şey yemeyen depresyona girmiş bir eser yaratıyorsunuz. Söylediğiniz, ağzınızdan çıkan her kelime bir genç kızın hayatını etkiliyor. Kliplerde 34 beden kızlar kullanmaktan ve mankenleri hep 32 bedene sokmaktan vazgeçtiğinizde, insanlara onların iyi olduklarını söyleyip onları oldukları gibi sevmeye başladığınızda belki biraz da olsa değiştirebilirsiniz bu durumu. Alessia Cara – Scars To Your Beautiful  gibi şarkılar yazıp JoJo Gomez’in bu şarkıya yaptığı koreografi gibi koreografiler hazırlayıp insanların bu sorunu görmesini sağlamak biraz da olsa işe yarayabilir. Ama tabi siz asla kendinizi bu baskının altında kalan kişinin yerine koyamazsınız değil mi? Önemli olan sizin o kişiyi nasıl görmek istediğiniz…. Ama artık öğrenmek zorundasınız kendi bedeniniz haricinde kimsenin bedenine karışamazsınız.

Ve siz etrafındaki kişilerin dediği her şeye alınan, onları dinlemek zorunda hisseden ve sosyal medyada gördüğü o güzel kızlar gibi olmak isteyen genç kızlarımız. Instagramda gördüğünüz ve benzemeye çalıştığınız o kızların sadece dışını görebiliyorsunuz. Yaşadığı ve hissettiği, hiçbir şeyi yansıtmıyorlar. Yani o güzel bedenlerin altında yatan kim bilir ne problemler vardır bilmiyoruz. Kendi bedeninizin mükemmel olduğunu bilmeniz için bunu size başkasının söylemesi gerekmiyor kapatın kulaklarınızı ve nasıl istiyorsanız öyle yapın. Vücudunun ince olması onun güzel olduğu anlamına gelmez. Asıl önemli şey sağlık değil mi? Asıl önemli şey sensin. Kendini kusurlarınla sevmeyi öğrenene kadar bu hayatı doya doya yaşayamayacaksın. Bırak seni seven tek kişi sen ol. İnsan kendini sevmedikten sonra binlerce insan sevse kaç yazar? Bu vücudun içinde yaşayan ruh senin ruhun. Bir kere olsun bencillik yap ve kendini düşün. “Ben güzelim” de. Onların istediği gibi biri olmaktansa kendini olduğun gibi sevmeyi öğren.Sen mükemmelsin. Aynaya baktığında gördüğün kişi mükemmel. Bunu sen de biliyorsun. Sağlıklı olduğun için şükret. İki bacağın iki kolun ve böyle güzel bir bedenin olduğu için her gün şükret. Elindekinin kıymetini bil. Yeterli olduğunu ve güzel görünmek için ince olmak gerekmediğini bil. Senin yerinde olmak isteyen insanları düşün. Ve kendini değiştirmek yerine insanların bakış açısının değişmesini sağla. Kendini sevdiğini ve değişmek istemediğini göster onlara. çok ince de olsan kilolu da olsan sen sağlıklı olduktan sonra hiçbir şey önemli değil. Bu yüzden bu gece aynanın karşısına geç ve sadece kendine kabul ettir güzel olduğunu. Karşındaki kişinin gözlerinin içine bak ve ne kadar güzel olduğunu söyle ona. Ne kadar farklı ve özgün olduğunu anlat. Bunu her gece yap ve her gece aynada gördüğün kişi olduğun için teşekkür et kendine.

 koreografinin tamamı için tıklayınız

şarkı için tıklayınız

(Visited 229 times, 1 visits today)