Benim Dünyam

Öncellikle ismim İrem ve eğer bu hayatta 1 milyon TL kazansaydım, 4 tane şeye sahip olmak isterdim. Bunlar,

İş, ne kadar zengin olursam olayım para sonsuz bir nesne değildir ve eninde sonunda tükenecektir. Bu yüzden önceliğim elimdeki parayla bir şirket açmak olurdu, hem olduğum işte sorumlu kişi ben olurdum hem de insanlara itaat etmek zorunda kalmazdım. Ayrıca çalışan insanlara cidden hakkettikleri biçimde para ödeyebilirdim. Kendi kendime hem düzgün bir gelire sahip olabilir hem de insanlara düzün bir hayat sunabilirdim.

İnsanlar, ne kadar paramız olursa olsan şunu asla unutmamalıyız ki çevremizle mutluluğumuzu paylaşamadığımız sürece o mutluluk sayılmaz. Asıl mutluluk paylaşılabilendir. Size sorayım 1 milyon değil 10 milyon TL’ye sahipsiniz; arkadaşa sahip olmadan, paylaşabileceğiniz bir insan olmadan o para sizi neşelendirecek veya mutlu edecek mi? Evet, ben de öyle düşünmüştüm. Her şey paylaşılınca güzel.

İsim, bir kimlik. Ne alaka diyeceksiniz ama aslında çok alakası var, cidden parayla değişen o insan mı olmak istiyorum yoksa kendine özgü bir karaktere sahip olan bir insan mı? Aslında hepimizin iki dakika durup bunu bir düşünmemiz lazım, gerçekten bir karaktere sahip miyiz? Tabii hepimiz buna evet deriz ama iki dakika durup düşünmeyiz bile, karakter ne demek ya da herkes evet deyince karaktere sahip olmuş mu oluyor? Küçük bir örnekle anlatmam gerekirse, herkesin sevdiği kişi belli bir karaktere sahip değildir. Param olduğu için herkes beni sevecek ama ben karakterimden ve kimliğimden ödün vermeyeceğim sen de vermemelisin çünkü bizi biz yapan budur.

İlaç, aslında ilaçtan kastım sağlık. 1 milyon liraya sahip olmak ayrı bir lütufken aynı zamanda sağlıklı bir hayata sahip olmak çok ayrı bir lütuf. Bunların ikisine birden sahip olmak; çok mutlu bir hayata sahip olmanın anahtarıdır, para ve sağlığın bir arada olduğu bir hayat. Aslında bu sadece 1 milyon liraya sahip olduğumda isteyeceğim bir şey değil, hepimiz hayatta sağlık isteriz aslında bunun asıl nedeni uzun bir yaşam istememiz.

Keşke hayatta bu yazdıklarımın hepsine birden sahip olabilsek, tam olarak bir mükemmellik değil mi? Ama ne demişler mükemmel iyinin düşmanıdır, aslında çok klişe biz söz ama bu onun doğruluğundan kaynaklanıyor. Evet 1 milyon TL’ye sahip değilim ama şu yazdığım dört tane şeyin hepsine sahibim. Gittiğim bir okulum, birbirinden harika arkadaşlarım, yerinde bir sağlığım ve belirli bir kişiliğim var ve eminim ki sen de öylesin. Bu bizi mutlu etmeye yetmeli çünkü ne demiştik? Mükemmel iyinin düşmanıdır.

(Visited 21 times, 1 visits today)