Benim Hobim Öldürmek

Bildiğiniz üzere “hayvanları öldürmek” birçok ülkede bir spor olarak yapılıyor. İnsanlar yılın belli zamanları ormanlara, avlanma bölgelerine gidiyorlar ve onları avlıyorlar.

Böyle bir katliam niçin spor sayılıyor gerçekten anlam veremiyorum. Sonuçta onlar da canlı, biz insanlarla aynı koşulda yaşamasalar, bizim gibi düşünmeseler bile onların da canı can, hisleri his… Onların da korumaları gereken aileleri var yavruları var. Bizim nasıl dünyada bir yerimiz varsa, nasıl dünya bizim evimizse onların öyle aynı şekilde. Eğer insanlar belli zamanlarda ellerine silahlar alıp diğer insanları vursa tüm dünya birbirine girer. Şu an savaşları veya bazı insanlıkları eksilmiş, gözlerini haz, hırs, kıskançlık, sinir gibi duygular kaplamış insanları bu konuya dahil etmiyorum.

Eğer “Zaten bazı insanlar bu konuda bir şeyler yapmaya çalışıyor.” diyecek olursanız haksız olduğunuzu söyleyemem. Ancak bu yapılan şeyler ne yeterli ne de güya spor olan bu hayvan katliamını engelleyebilecek güce sahip. Nasıl masum hayvanların canını almak, bu şekilde büyük olaylarla onları öldürmeye gitmek spor oldu anlam vermek hakikaten zor geliyor. Sorsanız neredeyse herkes bu spor denen şeyin yanlış olduğunu ve durdurulması gerektiğini söyler. Belki yanılıyorumdur ama umudum bu yönde.

Avcı Dernekleri Ve Av Bayilerinin Dikkatine..!! - Genel - Afyon Yerel Basın

Evet, bizim de hayatımızı daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemiz için bazı hayvanların etlerine ihtiyacımız var ancak bu demek değil ki ormanda yaşamlarını bir şekilde sürdüren hayvanları hobimizden öldürelim. Ayrıca şöyle bir gerçek var ki öldürülen hayvanlar derileri, kürkleri, boynuzları için öldürülüyor çoğunlukla. Eti için öldürenler de vardır muhakkak ama bu kısım biraz daha azdır. Ve eklemek istiyorum, orda öldürülen birçok hayvanın eti yenilmese de oluyor ki hatta bazıları yenilecek türden bile değil.

Belki siz böyle düşünmüyorsunuzdur ama bana kalırsa zevk için hayvanları öldüren birinin insanlara da bunu yapmayacağını bilemeyiz. Bu şekilde bir insanın şiddete eğilimli olma ihtimali de yüksek olur. Zaten elinde bulundurduğu bir silahı olduğunu da göz önüne alırsak bu durumun pek de iç rahatlatıcı olduğunu söyleyemeyeceğim. Böyle suç işleyebilecek olması, insanların canını yakmasının ne kadar kolay olabileceğini düşünmek biraz tedirgin ediyor insanı.

Ben bu tür nedenlerden dolayı hiç uygun bulmuyorum avlanmayı. Özellikle de hayvanların canlarını yakıyor olmak, onları eğlenmek gayesiyle öldürmek çok üzücü bir durum. Benle farklı bir düşünceye sahipseniz size saygı duymak durumundayım ancak umarım bu dediklerim biraz olsun beyninizde bir yer edinmiştir. Hayvanları öldürmenin spor sayılmayacağı bir sabaha uyanmak umuduyla…

 

 

(Visited 31 times, 1 visits today)