Benim Kitap Önerim

Bu gün sizlere bir kitap tavsiye etmek istiyorum. Kitabımın ismi “Mustafa Kemal Atatürk ve sofra”.

Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği yemek fasulye idi. Her gün yese bile bıkmazdı. En sevdiği sebzeler bamya, patlıcan ve bakla idi. Zeytin yağlı yemekleri tercih ederdi. Yemek seçmezdi, özel istekte bulunmazdı. Ne verilirse onu yerdi. Lokantaya gittiğinde, orada çalışan kişiler ya da lokanta sahipleri Mustafa Kemal Atatürk’ten para almak istemezlerdi. Ama o mutlaka para verirdi. Çünkü herkesin kendi yediği içtiğinin parasını ödemesi gerektiğini düşünürdü. İnsanların emeklerine çok saygı duyardı.

Pazara gitmeyi çok severdi. Hem fiyatlara bakardı hem de köylülerle sohbet ederdi. Sofrada, masa örtüsünün ütülü olmasına dikkat ederdi ve masada mümkünse çiçek olmasını isterdi. Askerdeyken portakal kasasının üzerinde yemek yiyordu. Daha sonra bir arkadaşında masa ve çiçekli bir masa örtüsü olduğunu öğrendi. Arkadaşına dürbünü ile değiş tokuş yapmayı önererek masa ve masa örtüsünü aldı.

Tatlılarla arası iyi değildi. Ama dondurmayı çok severdi. Yerken çocuk gibi gülümserdi. Kavrulmuş leblebi çok severdi. Havaya atıp ağzı ile yakalamaya çalışırdı.

Mustafa Kemal Atatürk, 1938 yılında hastalandı. Mehmet Şef odasına tereyağlı ekmek getirmişti. Mehmet Şef tam gidecekken onu kolundan yakaladı ve kısık bir sesle ” bana fırında makarna yapar mısın? ” dedi. Mehmet Şefi ona fırında makarnayı ağlaya ağlaya yapmıştı. Mustafa Kemal Atatürk’ün iştahla yediği son yemek bu olmuştu.

Yazarı Yılmaz Özdil olan bu kitabı sizlere tavsiye ediyorum.

(Visited 40 times, 1 visits today)