Benlik

Siz hiç dönüştüğünüz insandan korktunuz mu? ya da değişmekten. Kendi isteğinizden değil de diğer insanların etkisiyle olandan bahsediyorum. Ne kadar çocukluktan beri akran baskısına kanmamamız söylense de hepimiz illa ki farketmeden de olsa maruz kalmışızdır. Argo kelime kullanmanın bile akran baskısı yüzünden olduğunu biliyo muydunuz? Ben bunu öğrendiğimde 23 yaşındaydım ve o yaşa kadar bunun hiç farkında bile değildim.

Bazen insanlar sırf kendilerini iyi hissettirmek için diğer insanları küçük düşürürler. Bazen bunu farketmeden yaparlar ki bu bence daha kötü. Diğer türlü en azından karşındakini kötü hissettirdiğini anlarsın ve çözüm bulabilirsin. Tüm bu olanlar bizi yavaş yavaş başka insana dönüşmeye adımdır aslında. Şu hayattaki tek pişmanlığım bunu önceden anlayamamış olmam. Bana zerre değer vermeyen insanlarla arkadaş olup onları her zaman üstte tutmam ama buna rağmen onları sevmediğimi düşünmeleri. Bir yere gittiğimizde hep diğerlerinin fotoğrafını çeken ben olmam yada buluşmalardan en son haberi olan kişi olduğumu saymıyorum bile.

İş işten geçtikten sonra değil de bunlar yaşanırken anlamak isterdim bana göre olmadıklarını ama şuan geçmişe dönüp değiştirir miydin diye sorsanız cevabım koca bir hayır ol. Çünkü ben bunların hepsinden bir ders çıkardım ve hata yaparak öğrendim, eğer hata yapmasaydım hiçbir zaman anlamayabilirdim. İlla ki ‘Geç olsun güç olmasın.’ lafını duymuşsunuzdur.

16. doğum günümde artık çığrından çıkmıştım, arkadaşlarım ne derse onu yapıyordum sadece ve partiden partiye olurdu bu genelde. Ne kadar da gitmeyi sevmesem de benle küsecekleri korkusundan gidiyordum. İşte 16.yaş doğum günümde yine bi partideydik ve o gürültülü kalabalığın arasından zar zor tuvalete gelebilmiştim. Bi anda bi sessizlik çökmüştü sanki etrafımda. Bir hiç gibi hissediyordum, sanki olmasam kimse farketmeyecek gibiydi. İçimdeki ruhum uzun uzun aynaya baktı ve ‘sen kimsin’ diye cevap alacağını düşünmeden sordu. İnan bende bilmiyordum bunu. Sabah sırf gündoğumunda kahvesini alıp kitap okuyabilmek icin erken kalkan biri şuan partide etrafı aldığı alkolden dolayı bulanık gören biri olmuştu.

Kendimi çok kaptırmıştım yine bu dünyaya. Ayarımın olmasını inanın ben de çok isterdim ama olmuyordu bi türlü ve buna çözüm bulabilcek tek kişinin ben olduğumu yine biliyordum.

(Visited 9 times, 1 visits today)