Benzersiz Olmak

Yaşamlarımızdaki en önemli şeyin insanları oldukları gibi kabul etmek olduğuna inanıyorum. Her birimiz birçok yönden farklıdıyız ve bu bizi bir şekilde benzersiz yapıyor. Ya dünyadaki herkes tam olarak aynı olsaydı? Herkes aynı şeyi konuşup, aynı şeyi yaparsa sizce de hayatımız basitleşip sıkıcı bir hal almaz mı? Dünyadaki her şeyin bir amacı var. Değersiz görülen kişilerin dahi dünyada değişiklik yapabilecek rolü var sadece bunun farkında değiller. İnsanlar sahip oldukları şeyleri takdir etmeli ve her zaman minnettar olmalı. Bu saygı ilk olarak insanın kendinde başlar. Diğerlerinden farklı olmamızın ne kadar güzel olduğunun farkına varmalıyız. Ve biz bunun farkına varır isek diğerlerinin de hayatlarına ışık tutabiliriz. everyone unique ile ilgili görsel sonucu

Bir zamanlar tanıdığım durumu o zamanlara göre kötü olan bir aileden gelen sınıf arkadaşım ne yazık ki, etrafındaki insanlar onun kişiliğinde sahip olduğu güce hiç inanmadığı için zorlu bir eğitim hayatı geçirdi. Hayatındaki sorunları çözebilecek özgüveni ve kendine saygısı vardı. Güven, kararlılık ve azim onu tüm olanlara rağmen devam ettirdi. Onun dünyası o zamanlar diğerlerine göre pek iç açıcı değildi, ama umutları ve hedefleri vardı. Hayatının sefil günlerinde önemli olan tek şey buydu. İnsanlar yargılamayı ve arkasından konuşmayı bırakmadı ve bu onu bildiği halde devam etti. Birkaç gün akranları yüzünden ağlayarak eve döndü. Ama bu zorluklar ona her defasında ne kadar özel olduğunu tekrarlattı. Ailesi hayal ettikleri hayatı yaşamak için eğitim alma şansına sahip olamamışlar, ancak ona her zaman kendine ve çevresindekilere nasıl olurlarsa olsunlar saygı duymasını öğrettiler. Bazen birkaç arkadaşının hayatlarında başarılı olduğu için kendini bazı eksiklerinden dolayı çaresiz hissetti. İşler onlar için çok kolay bir araya geliyordu, ama onun için aynı şekilde değil. Ama o karanlık anlarınından ders alarak ışığı aramaya devam etti. Zaman ve yıllar geçti sonunda ailesinin yardımıyla ve eğitim yoluyla hedeflerine ulaşmayı başardı ve şimdi onun için koşullar farklı. Eskiden etrafındaki kişilerin onu küçümsediği kadar güçsüz görünüyordu. Onlar o kadar emindiler ki hayatını bir şekilde değiştiremeyeceğine. Ama o hepsine yanlış olduklarını kanıtladı. Başarısına giden yol boyunca, arkadaşları ve sevdiği birçok şeyi kaybetti, ancak inancı onu devam ettirdi.

Ben onun hikayesinden kitabı kapağına göre yargılamamayı öğrendim. Geçmişte yaşanan her şey geleceği belirlemez. Ayağa kalkmak ve istediğin için savaşmak cesaret ister. Kim olduğunu, özel olduğunu bilmeyi ister.  Savaşı kazanma yeteneğine sahip olmak en değerli şeydir. Bu ne kadar benzersiz olduğumuzu anlamakla başlar. Kişilik ve fiziksel görünüm sadece hayal ettiğimiz amaca ulaşmak için bize eşlik edecek şeylerdir. Yani tutum ,hem kendine hem de çevrendekilere, ve davranış bir insanı hiç olmayacağını düşündüğü yerlere götürebilir. Bu yüzden hepimizin hayata gelme amacımızın farklı olduğunu kabul etmeliyiz. Ancak o zaman dünyayı anlamlı olacak daha iyi bir yere dönüştürmek için farklılıklarımızla birlikte durmayı öğrenebiliriz.

(Visited 52 times, 1 visits today)