Beşiktaş Çarşı

ASİ RUH ÇARŞI

ÇARŞI, Beşiktaş Kulübünün taraftar grubudur.1982 yılında Ankaralı Ayhan, Şevşek Ali, Sarı, Amigo Alen ve Optik Başkan tarafından 1982 yılında kurulmuştur. ÇARŞI Herşeye Karşı sloganıyla taraftar grubu olmaktan çok hayata dair bir çok olaya farklı bir bakış açısıyla farkını ortaya koymuştur.

çarşı fotoğraf ile ilgili görsel sonucu

ÇARŞI tribünlerde takındığı tavırlar, açtığı pankartlar, dile getirdiği tezahüratlarla farklı bir profil ortaya koymaktadır. İlginç yapısı dikkat çekmiş olup dünyada ve ülkemizde bir çok araştırmaya, habere, dergi ve gazetelere konu olmuştur. ÇARŞI, “Forza Beşiktaş” adında dergi ve web sayfası kurmuştur.

çarşı pankartı ile ilgili görsel sonucu

ÇARŞI, 2007 yılında Beşiktaş-Liverpool maçında 132 desibel ile dünya rekoruna ulaşmıştır. Yine aynı maçta kapalı tribünü kaplayacak şekilde “Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez” pankartı açmışlardır. En önemli eylemleri arasında ise ırkçılığa karşı yapmış oldukları “Çarşı Irkçılığa Karşı, Hepimiz Eto’yuz!”, Van depreminde üşüyen depremzedelere dikkat çekmek için maç bitiminde atkılarını sahaya atarak depremzedelere yardım yapmaları yer almaktadır.

ÇARŞI, 2008 yılındaki “ASİ RUH” belgeseli ile kendini tescillemiştir.

çarşı pankartı ile ilgili görsel sonucu

ÇARŞI, farklı sosyal tabakalardan, kültürel çevrelerden, etnik kimliklerden, farklı politik ve ideolojik yerlerden oluşan insanlar topluluğudur. Hatta sivil toplum örgütü gibidir. Bu haliyle muhalif bir gruptur. Bu nedenle ÇARŞI Her şeye Karşıdır. Bu nedenle ÇARŞI, Şerefi ile oynayan Hakkı ile kazanan herkesin yanındadır. Bu nedenle Haksızlığa karşıdır.

Ben; doğrudan, haklıdan, adaletten yana olduğum için Beşiktaşlıyım ve Çarşıyım.

Ölümle Yaşamı Ayıran Çizgi

Siyahla Beyazı Ayıran Çizgi

Her Yolun Sonunda Ölüm Olsa da

Sevenleri Kimse Ayıramaz ki

çarşı pankartı şehitler ölmez vatan bölünmez ile ilgili görsel sonucu

(Visited 355 times, 1 visits today)