Besinler İnsan Psikolojisini Etkiler Mi?

Günlük yaşamımızda tuzludan tatlıya, acıdan ekşiye, meyveden sebzeye çokça besin tüketiriz. Bazılarının tadını severiz ama bizim için zararlı olurlar, bazıları ise tadını sevmeyip sağlıklı olmamız için yemek zorunda olduğumuz besinlerdir. Hayatımızda bu besinler sayesinde yaşamsal faaliyetlerimizi gerçekleştirir ve gün içinde yapacağımız işler için enerji depolarız. Peki bu yediğimiz yiyeceklerin bizim psikolojimiz ve davranışlarımız açısından bir etkisi var mıdır?

Yediğimiz besinler bildiğimiz üzere bize enerji veriyor. Bunun yanında söylenenlere göre de çikolata gibi yiyecekler de bizim mutluluk hormonlarımızı arttırıp bize mutluluk hissi veriyor. Bana kalırsa bu olay çok doğru. Kendimden örnek vermek gerekirse üzüldüğüm zamanlarda bir parça çikolata yemek bana çok iyi hissettiriyor. Yapılan araştırmalarda uzmanlara göre de bu bilgi destekleniyor. “Tüketilen gıdaların insan psikolojisine doğrudan etkisi olduğunu belirten uzmanlar depresyona girenlerin şeker içeren gıdaları, aşırı öfkelilerin ise ekmek, makarna, sebze ve meyve gibi besinleri tüketmelerini öneriyor.” Bunun yanında benim için sevdiğim yiyecekleri yemek bana mutluluk verir. Yani üzüldüğüm bir zamanda sadece şeker ya da çikolata yemek yerine onun yerine sevdiğim bir yiyeceği yemek örneğin hamburger, pizza da beni mutlu eder. İnternette ulaşabildiğimiz kaynaklara göre endişe, keyifsizlik, halsizlik, çekingenlik, yorgunluk, özgüvensizlik ve yalnızlık hislerini de belli besinlerle geçirebiliyoruz. Bu durum aslında bizim için iyi bir şeydir. Yaşadığımız bazı ruhsal sıkıntıları belirli bir diyete, beslenme programına veya belki de sadece bir öğüne bağlı olarak iyileştirebilir hatta ve hatta düzeltebiliriz.

Yaşadığımız zamanda yediğimiz yiyeceklerin doğal, organik olmaması bunun yerine içinde sağlığımıza zararlı olan renklendiriciler, ilaçlarda bizi olumsuz yönde etkiliyor. Bu tür maddeler doğal olmadığı ve vücudumuz buna alışkın olmadığı için ruh sağlığımızı bozabilir. Bu yüzden “fast food” dediğimiz zararlı yiyeceklerden uzak durup sadece meyve, sebze, gerekli miktarda karbonhidrat alıp diyet uygulayan insanlar günlük yaşamlarında daha enerjik olurlar. Bunun en güzel örneği bu günlerde uykusuzluk yaşayan çok fazla kişi vardır bu sebeple gün içinde işlerine çok fazla ilgi gösteremezler veya doğru yapamazlar. Uzmanlar ise bunun sebebinin yediğimiz yiyeceklere bağlı olduğunu savunuyorlar. Bu yüzden diyet yapmak bizi zayıflatmanın yanında ruhsal ve psikolojik olarak da iyi etkiler.

Sonuç olarak yediğimiz besinlerin araştırmalarla bizi ruhsal ve fiziksel açıdan olumlu veya olumsuz etkilediği açıklanmıştır. Çikolata gibi besinleri abartmadan tüketerek mutlu olabiliriz, makarna, ekmek gibi karbonhidratları tükettiğimizde öfkemizi dindirebiliriz.

 

(Visited 215 times, 1 visits today)