Besinlere Bağlı Duygular

Besinler sadece bizim fiziksel sağlığımızı değil duygularımızı da etkiler. Peki bu mutluluk, üzüntü, heyecan, sevinç kısacası duygular size ne ifade ediyor? Bu duyguları hissetmek ve anlamak o kadar zor mu? Bir söz, verilen bir hediye, ya da belki yenen bir besin bizim yüz ifademizi olduğundan başka bir ifadeye çevirmez mi?

Mutlu olabilmek için ya da başkalarını mutlu edebilmek için büyük ve pahalı şeylere ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum. Bir aferin sözü ya da bravo başardın sözü bizi mutlu etmez mi? Daha küçükken bile ailemiz bizi mutlu edebilmesi için bir çikolata, şeker ya da lollipop  gibi küçük ama bizi mutlu eden şeyler almazlar mıydı? Her çocuk bu küçük ve anlamlı hediyeleri alınca mutlu olurdu bence. Hatta belki de oda duvarlarında “Oley” kelimesi yankılanırdı. Ama bu sadece mutluluk için geçerli değil. Örneğin üzüntü.  Kim sevmediği yiyeceği yediği zaman mutlu olur ki? Suratımızdaki yüz ifademiz bir anda değişmez mi. O anda mutluysak eğer o yemeği yediğimizde üzülmez miyiz. Örneğin küçükken ailemiz biz sağlıklı olalım diye sevmediğimiz sebzeleri bize zorla yedirmezler miydi? Herkesin başına gelmiş bir olaydır bence bu. Büyüdüğümüzde hala o sebzeyi sevmiyorsak o yemeği gördüğümüz zaman yine o surat ifadesine bürünürüz.  Bir başka örnek ise acı biber. Büyüklerimiz küçüklüğümüzde “Yaramazlık yaparsan eğer ağzına acı biber sürerim”, demezler miydi. Bu sefer de yüzümüzün ifadesi korkuya bürünürdü. İşte sırf korktuğumuzdan ve o acı biber yüzünden istediğimiz o istediğimiz eğlenceli yaramazlıkları yapamazdık. Ya da bir kahve mesela. Uyku açmak için ya da daha zinde ve enerjik olabilmek bire birdir. Özellikle öğrencilerin çok fazla kullandığı bir yöntemdir. Hele ki bir de sınav haftasıysa tam kurtarıcı olur. Süt, yoğurt, ayran ve bunlara benzer süt ürünleri ise uyku getirir. Bu nedenle de öğrencilerin pek fazla tercih etmediği bir yöntemdir.

Bir duyguyu hissedebilmemiz için çok çok büyük şeylere gerek olduğunu düşünmüyorum. Bir söz, bir hediye, bir yiyecek bizim yüz ifademizi hemen olduğundan başka bir yüz ifadesine sokabilir. Çikolata, şeker, lollipop gibi şeyler mutluluk, sevmediğimiz bir yemek üzüntü, acı biber korkuyu ,süt uykumuzu getirirken tam tersi durumu yapan kahve de daha enerjik olmamıza yardımcı olabilir.

duygular ile ilgili görsel sonucu

(Visited 205 times, 1 visits today)