Besinlerin Sağlımıza Etkileri

Merhaba;

Ben meyve ve sebze yemeği çok seviyorum. Eğer sizde benim gibi meyve ve sebze yemeği seviyorsanız lütfen sizde yemeden önce yıkamayı, temizlemeyi sakın unutmayın. Bazı besinlerin içinde yabancı madde olup olmadığından, son kullanım tarihinin geçip geçmediğinden emin olmalıyız. Besinlerin temiz bir ortamda yetişip yetişmediğinden emin olmalıyız.

Sağlam ve bozulmamış besinleri yemeliyiz. Fakat bozulmuş ve sağlam olmayan yiyecekleri almamalı ve yememeliyiz. Çocuklar için katkı maddesi içeren besinler kullanılmamalıdır. Kullanılacak olan sebze ve meyvenin kimliği iyi bilinmelidir. Tohumundan, yetiştiği ortamdan hatta ikliminden ayrıntılı bilgi sahibi olunmalıdır.

Bizim organik olarak aldığımız bir çok ürünün gerçekte organik olmadığını bilmeliyiz. Organik ürün konusunda yeterli bilgi ve belgeye sahip olmalıyız. Çünkü organikliği bozan birçok etmen mevcut. Ürünün yetiştiği çevrede fabrika, sanayi kuruluşları var mı? Bu kuruluşların çevreye yaydıkları atıklar, hava kirliliği için gerekli önlemler alınmış mı? Her şeyden önemlisi iyi bir toprak analizi yapılmış mı? Bunun gibi daha birçok etmeni sayabiliriz. Çünkü bunların herbiri organikliği bozan etkenler.

Aslında sadece yakın çevremizdeki etkenler değil, üzerinde yaşadığımız gezegenin bir başka köşesinde oluşan bir olumsuzluk da organikliği etkileyebilir.Son olarak lütfen sağlığımıza dikkat edelim ve sağlığımızı tehdit eden besinlerden uzak duralım. Büyük ve eşsiz önderimiz ATATÜRK’ün de dediği gibi “Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur.”

(Visited 72 times, 1 visits today)