Beştepe’den İzmir’e Yolculuk

thcaswravfizmir-kemeralti-carsisi1

Merhaba sevgili okuyucular. Çoğu insan gezmeyi sever ve gezdiği yerleri araştırabilir. Ben sizlere Ege’nin en güzel şehirlerinden biri olan İzmir’de gezilebilecek yerleri anlatacağım.
Öncelikle meşhur Kemeraltı Çarşısı’ndan başlayalım İzmir’e gelen turistlerin ilk uğradıkları yerlerden biridir. Yabancı ülkelerden gelen çeşitli mallar İzmir limanı aracılığı ile Anadolu’ya dağıtılmış. Bu durum Kemeraltı bölgesini doğal ticaret bölgesi haline getirmiştir. yani İzmir’e gidip Kemeraltı’ndan alışveriş yapmamak olmaz. Tavsiye olarak Kemeraltı Çarşısı’nın içinde Kızlar Ağası Han’ı ve han bitişiğinde kahve keyfi yapmadan çıkmayınız.

İzmir’in Meşhur Saat Kulesi:
Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından 1901 yılında 2. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı için yapılmış. Saat yapım tarihinden bu yana hiç durmadan çalışmıştır. İzmir’de Konak Meydanı’nda bulunuyor. İzmir’in sembollerinden birisi önünde fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Konak Vapur İskelesi:
İzmir Konak’ta yer alıyor. Konak iskelesinin hemen yanında saat Kulesi yer alıyor. Bu iskeleden Pasaport, Alsancak, Karşıyaka ve Göztepe vapur seferleri yapılıyor.

Tarihi Asansör:
Mithatpaşa Caddesi ile Halil Paşa semti arasındaki yapı yükseklik farkından dolayı buradaki ulaşımı kolaylaştırmak için 1907’de Musevi iş adamı Nesimlevi tarafından yaptırılmıştır. Önceden semte çıkabilmek için 155 basamaklı merdivenler kulanılıyormuş. Bu kulede 2 asansör bulunuyor. Bunlardan sol taraftaki buhar ile sağ taraftaki elektrik ile çalışıyormuş.

KORDON BOYU:
İzmir’e hiç gitmemiş olanlar bile kordon ününü duymuştur. Zamanında .çeşitli şiirlere, şarkılara konu olmuştur. Günün her saati capcanlı olan bir mekandır. Bir yanında masmavi İzmir Körfezi diğer yandan çimenler üzerine uzanmış genç topluluklarıyla renkli bir yerdir. Ve akşam yemekleri için ise çok güzel bir mekan.

İNCİRALTI:
İzmir’de yaşayanların 1980’lerin sonuna kadar denize girdiği şehirdeki en önemli plajlardan biri olan İnciraltında bugünlerde denize girilmese de rahatlamak, kafa dinlemek isteyenler buraya geliyor. Kent ormanın kurulu olduğu İnciraltı, İzmir’in en yeşil bölgelerindendir. Bir ucunda Üçkuyular diğer bir ucunda ise sahil evlerinden Güzelbahçe hattına kadar uzanan İnciraltı midye, kumru gibi İzmir’in meşhur yiyecek seçenekleri ve kafeleri ile ilgi çeken güzel bir yerdir.

GÖZTEPE:
Kentin taraftar gruplarından birinin merkezi olan Göztepe Karşıyaka’nın tam karşısında Konak ilçe sınırlarında yer almaktadır. Günün birçok saatinde hizmet veren kafeler semtte hareketliliği çoğaltmaktadır. Çoğu gencin buluşma noktasıdır.

BORNOVA:
Üniversiteli gençlerin gözde yeri olan yerdir. Genellikle öğrencilerin yaşadığı bir semt İzmir’de üniversite havasını koklamak isteyenler için birebir.

Karşıyaka Çarşı:
İzmr’de Karşıyaka’da bulunan en hareketli olan çarşı gün boyu insanlarla doludur. İhtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz kuyumculardan giyime, lokantalardan kitabevlerine her şey mevcuttur.

İZMİR DOĞAL YAŞAM PARKI:
Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı. Geniş alana sahip olan yerde hayvanlar özgürce kafes ve tel olmadan rahat bir şekilde kendi doğaları gibi yaşıyorlar. Burayı ziyaret edenler birbirinden tatlı, özel hayvanları daha yakından sevip görebilme şansına sahiptirler.
İzmir’de gezilebilecek yerler yazdıklarımdan ibaret değil fakat gezmeye yazdıklarımdan başlayabilirsiniz iyi eğlenceler…

(Visited 171 times, 1 visits today)