Beyaz Bastonlara Destek

7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası ve benim görme engelliler için bir projem var. Bu projede bir otomatik araba olacak. Bu arabada bir ekran olacak. O ekran görme engellinin dediği yere gitmesi için arabaya sinyal gönderiyor. Böylece araba görme engellinin dediği yere gidebiliyor.

Arabanın üstü kapalı ve bunun yanında da görme engelli yaralandıysa,bunun için arabanın arkasında bir küçük delik olacak ve görme engelli ilk yardım kiti diyor ve eline uzatıyor ve çek diyor. Araba görme engellinin yarasını tespit ediyor ve arabanın kendisi yarayı sarıyor.

Bir gözlük olacak.Bu gözlük, görme engelliyi 1 veya 2 saat içinde artık her şeyi net bir şekilde görebilmesini sağlayacak.(Tabii bilim insanları bu konuda hâla çalışıyor. Bu günümüzde tabii ki olanaksız.Belki gelecekte olabilir.)

Burada bir telgraf olacak.Görme engelli kaç kere el sallarsa,o sözcük sınırına göre bir mesaj yolluyor. Örneğin engelli 5 kere el salladı.O zaman 5 tane sözcük söylüyor. Bunu istediği kişiye yollayabiliyor.Beyaz bastonlara destek olalım, onlara engel olmayalım!

 

(Visited 54 times, 1 visits today)