Beyaz Gemi

Beyaz Gemi Cengiz Aytmatov’un önemli  eserlerinden olan keyifle okuyacağınız bir romandır. Cengiz Aytmatov’nun  bu kitapta anlatmak istediği ana fikir şöyledir: “İnsanların hoşgörülü davranışlarıyla, saygılı ve mutlu olmalarıyla alay etmemeli, dalga geçmemeliyiz; ayrıca kendi çıkarlarımız için doğaya zarar vermemeliyiz.”

Kitapta bir çocuğun yaşamı anlatılmaktadır. Kitabın başlığında yer alan beyaz bir gemi ana konu olarak bahsedilmemektedir, ama kitapta çocuğun yaşamının anlamsızca bitişi; bir geminin bir limandan öbür limana gitmesine benzeterek anlatılan  bir yolculuk hikayesine benzetilmiştir. Mümin dede  çocuğun dedesidir. Mümin dede çok iyi, hoşgörülü ve yardım severdir. Kitapta iyi karakterler olduğu gibi çok ama çok kötü karakterlere de yer vermiştir yazar. Mesela Orozkul. Bu kişi Mümin dedenin kızı yani Bekey’in karısıdır. Kendi işlerini hep Mümin dedeye yaptıran çok tembel biridir. Bekey ise Mümin dedenin kızıdır aynı zamanda Orozkul’un karısıdır. Bekey’in bebeği olmuyordur. Orozkul da bebeği olmadığı için soyunun devam etmeyeceğini düşünüp sürekli sinirini Bekey’den çıkartır; Bekey’i döver ona eziyet eder;üstelik  Orozkul gece gündüz içki içen kaba saba biridir.

beyaz gemi ile ilgili görsel sonucu

Kahramanlar Isık gölün kıyısında ailecek yaşarlar. Annesi ve babası tarafından terk edilip dedesi tarafından bakılan bir çocuktur hikayenin kahramanı. Annesi şehirde kendine yeni bir yaşam kurmuştur. Çocuk babasının beyaz geminin kaptanı olduğuna, bir gün batışı insan başı olan bir balık olup beyaz gemiye kadar yüzebileceğine ve babasıyla konuşacağına inanmaktadır. Mümin dede onların soyunun başlangıcı olan Maral Anayı anlatıp durur. Ama çocuk bundan hiç sıkılmaz ve usanmaz. Hikaye Kırgızların bulunduğu yere gelen yabancılar Kırgızlara bir suikast düzenler ve sadece iki kişi kalır. O iki kişi kurtulur ve hayatlarını devam ettirirler, bir gün gelir o iki kişi ülkelerini ele geçirenlerin karşısına çıkarlar. Ancak liderleri onların öldürülmesi gerektiğini söyler ve tam o iki kişi öldürülürken Maral ana onları alır götürür. İşte çocuğun soyu buradan gelir.

Hepinize hayata dair, güzel dersler içeren bu duygusal kitabı okumanızı tavsiye ederim.

(Visited 169 times, 1 visits today)