Beyaz Işık mı Sarı Işık mı?

Bildiğimiz gibi evlerde genellikle beyaz ve sarı ışıklı ampuller kullanılır. Ben etrafımdaki apartmanlara baktığımda genellikle sarı ışık kullanıldığını gözlemledim. Ama beyaz ışık kullananları da gördüm. Beyaz ışık kullananların sarı ışık kullanmalarını öneririm çünkü beyaz ışık gözleri yorar. Ama bazı yerlerde beyaz ışık kullanmaları doğru. Çünkü ders çalışacakları veya kitap okuyacakları yerlerde beyaz ışıklı ampulleri kullanmalılar. Beyaz ışık sarı ışığa göre daha parlaktır. Sarı ışık ise hem göz sağlığımız hem de genel sağlığımız için daha iyidir. Telefonlarda ya da fotoğraf makinelerinin flaşları beyazdır. Beyaz ışık parlak olduğu için gözü yorar. Araçlarda ise farlarda sarı ışık kullanılması öneriliyor. Çünkü sarı ışık görüşü arttırdığından daha çok tercih ediliyor.

İlgili resim

Evde kitap okuyacaksak ya da ders çalışacaksak beyaz renk tercih etmeliyiz. Çünkü sarı ışık insanın uykusunu getirir. Ama dinleneceğimiz bölgede sarı ışık kullanmalıyız. Benim evimde tuvaletler dışında her yerde sarı ışık var. Bence böyle olmaması gerek çünkü az önce anlattığım gibi sarı ışık uyku getirir ve benim çalışma odamda sarı ışık olduğu için çabucak uykum geliyor ama sarı ışığın da dinlenme odamızda faydası oluyor. Beyaz ışık olsaydı hep gözümüz kamaşırdı. Şimdi sizlere gün ışığına sarı ışığın mı beyaz ışığın mı daha çok uyduğunu anlatacağım. Tasarruflu lambalar her zaman etrafa beyaz ışık yayar. Sarı ışığı akkor lambalar verir. Ayrıca gün ışığı sarı renk değildir, beyaz renktir. Bu nedenle özellikle grafik tasarımıyla uğraşanlar renk ayrımı yaparken gerçek renkleri eksiksiz bir şekilde elde etmek için en kaliteli beyaz ışık veren lambaları kullanırlar. Buradaki amaç güneş ışığı seviyesinde yakalamaktır. Şimdi sizlere ışığın göz sağlığını tehdit edeceği şeyleri anlatayım.

Televizyon ışığında oturmak gözleri yorar. Televizyon ekranı çok ışıklı, etrafı karanlık olursa göz yorulur.

Az ışıkta çalışmak göze zarar verir.

Fazla ışık gözleri yorar. Işıklar ortama ısı verir. Aşırı ısınma göze zarar verebilir.

Umarım size evlerimizde ve bulunduğumuz ortamlarda kullanabileceğimiz ışık seçimi konusunda yeterli bilgi aktarabilmişimdir. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım beğenmişsinizdir.

 

(Visited 35.335 times, 1 visits today)