Beyin Göçü

Merhaba. Benim adım Zeynepsude. Eskilerden adımı bilenleriniz olacaktır. Bu sene hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Bu sene için yazdığım ilk yazı olacak bu. Ve bu yazımda Beyin Göçü’nün ne olduğunu ve yarattığı artı ya da eksi durumları ele alacağım.

Beyin göçü, iyi yetişmiş, başarılı ve nitelikli insanların kendi ülkesinde çalışmak için yeterli şartlar bulamaması nedeniyle farklı bir ülkeye çalışmak için kendi bulundukları ülkenin dışına çıkıp başka bir ülkeye gitmesi demektir.

Peki ya beyin göçü yapmak isteyen bir birey, yaşadığı ülkeye ne gibi bir artı ya da eksi katabilir? Bence bunun olumlu ya da olumsuz birçok etkisi olabilir. Tabii ki insanların bu konuya ne gibi bir bakış açısıyla baktıkları çok önemli. Ben olabilecek tüm sonuçlara değinmeye çalışacağım.

Ülkeyi düşünürsek eğer, yetiştirdiği başarılı insanların başka bir ülkede okuması ve orda çalışması bu ülke için bir eksi olur fakat bir de bunun tersi yönünde düşünürsek, bir birey beyin göçü yapma amacıyla başka bir ülkeye gidip, o ülkede başarılı olursa, bir nevi orada kendi ülkesini temsil etmiş sayılır. Herkes bu konuda farklı çıkarımlar yapabilir. Ben kendi ülkesini temsil etmesi fikrini destekliyorum. Çünkü eğer bir bireyin yaşadığı ülkede olanaklar el verişli değilse başka bir ülkede çalışmak daha mantıklı ve dediğim gibi eğer çok başarılı olunursa kendi ülkesini temsil edebilir bu da çok büyük bir artı demektir.

Eğer bunu kişisel olarak düşünürsek de neredeyse her insan hayatlarında her şey çok güzel olsun ister. Akademik yönler ve eğitim alanı da bunlardan birisi. İyi bir kariyer ve başarılı olmak isteyen herkes zannımca ülkesindeki yetersizlik varsa bu nedenle beyin göçüne olumlu bakacaktır. Böyle düşünmeyenler de haliyle ülkede kalmayı tercih edecektir.

Bu aslında çok geniş bir konu. Bence sadece bir kalemle ele alındığında çok kapsamlı olmuyor. Çünkü herkes farklı düşünüyor ve başka fikirlere katılıyor. Benim hangi fikire katıldığımı az çok anlamışsınızdır. Beyin göçünü şartlar el vermezse olumlu buluyorum. Ama şöyle bir şey de var: eğer ülkenin şartları uygunsa ve her sey mümkünse kişinin ülkeseni terk etmesini uygun bulmuyorum. Tabii ki herkes kendi kararlarını almalı fakat bunu yaparsa ülkesi için büyük bir eksi olur.

Buraya kadar okuyup o değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. Başka bir yazımda daha görüsmek üzere. Esen kalın.

(Visited 283 times, 1 visits today)